Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 13.07.2022

Dr Anusz: zapowiedź utworzenia specjalnego trybunału jest presją na władze rosyjskie

Specjalny trybunał dotyczący zbrodni rosyjskich na Ukrainie jest szansą na postawienie agresora przed wymiarem sprawiedliwości, powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Utworzenie takiego trybunału będzie tematem czwartkowego spotkania w Hadze. - Sama zapowiedź specjalnego trybunału jest pewną presją na władze rosyjskie - mówi w "Więcej świata" dr hab. Andrzej Anusz z Instytut Piłsudskiego. 
Posłuchaj
  • Utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji na Ukrainę (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także
  • W czwartek, 14 lipca, w Hadze odbędzie się konferencja poświęcona zaangażowaniu społeczności międzynarodowej we wsparcie Ukrainy, a także wymierzenie sprawiedliwości sprawcom zbrodni.
  • Specjalny trybunał dotyczący zbrodni rosyjskich na Ukrainie jest szansą na postawienie agresora przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. 
  • W konferencji udział wezmą między innymi szefowie dyplomacji Polski i USA - Zbigniew Rau i Antony Blinken.

Specjalny trybunał dot. rosyjskich zbrodni 

Pomysł utworzenia specjalnego trybunału został już poparty przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, Parlament Europejski, Zgromadzenie Parlamentarne NATO i Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. W rzeczywistości jest to jedyna okazja, aby postawić przed wymiarem sprawiedliwości wyższe kierownictwo polityczne i wojskowe Federacji Rosyjskiej, za popełnianie zbrodni i za agresję na Ukrainę. Chodzi o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie ludobójstwa, które będą podlegać jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego. 

- Wyobrażam sobie proces, w którym główni oskarżeni nie uczestniczą, czyli fizycznie nie zasiadają w ławie oskarżonych w danym miejscu. Można prowadzić tego typu procedurę, oskarżając ich m.in. w sferze medialnej, pokazując cały proces ich zbrodni - podkreśla dr hab. Andrzej Anusz. - Uważam, że jest to bardzo dobry kierunek działań i mam nadzieję, że władze europejskie i władze ukraińskie będą konsekwentnie do tego zmierzać - ocenia historyk.  

W konferencji poświęconej kwestii sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę udział wezmą między innymi szefowie dyplomacji Polski i USA - Zbigniew Rau i Antony Blinken.

Stanowisko Unii Europejskiej 

Zdaniem eksperta Jedynki jest szansa, aby Unia Europejska zgodziła się na wstępny plan zbierania materiałów przeciwko władzom rosyjskim. - To jest kwestia zbierania materiałów procesowych. Myślę, że jest szansa, aby cała wspólnota europejska zgodziła się na pierwszy etap, żeby zbierać materiały przeciwko Rosji, dokumentować je i w późniejszym czasie wykorzystać - podkreśla. - Jest to pewien proces dokumentowania i jak by miał oficjalny status Unii Europejskiej, to tym lepiej - dodaje. 


Posłuchaj
20:18 Jedynka/Więcej świata - 13.07.2022.mp3 Utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji na Ukrainę (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji:

- 140. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport Macieja Jastrzębskiego.

- Emmanuel Macron potajemnie pomagał firmie Uber oferującej płatne przejazdy, gdy pełnił funkcję ministra gospodarki w latach 2014-2016 - tak wynika z dokumentów ujawnionych przez francuskie media, opublikowanych wcześniej przez brytyjski dziennik „Guardian” i Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. Korespondencja Stefana Foltzera.

- Kto zastąpi Borisa Johnsona? W środę po południu pierwsza tura głosowań na kandydatów na fotel lidera konserwatystów. Więcej w rozmowie z Adamem Dąbrowskim - korespondentem Polskiego Radia w Londynie. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr hab. Andrzej Anusz  (Instytut Piłsudskiego), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku