Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 19.07.2022

Eksport ukraińskiego zboża. Dr Zasztowt: propozycje Turcji i Rosji nie były atrakcyjne dla Ukrainy

W Teheranie spotkali się przywódcy Iranu, Rosji i Turcji. Na marginesie tego spotkania delegacje Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ rozmawiają nt. odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Czy te rozmowy pomogą Ukrainie odzyskać zablokowaną przez Rosję żywność? 

Przywódcy trzech państw mają przeprowadzić rozmowy na temat palących kwestii dotyczących regionu, w tym konfliktu w Syrii i popieranej przez ONZ propozycji wznowienia eksportu ukraińskiego zboża w celu złagodzenia globalnego kryzysu żywnościowego. 

- Problem polega na tym, że rozwiązania proponowane przez stronę turecką i rosyjską niekoniecznie były atrakcyjne dla Ukrainy w tych pierwotnych wariantach, np. kwestia kontroli rosyjskich na statkach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Konrad Zasztowt z Zakładu Islamu Europejskiego UW. - W ramach takiego kompromisu turecka marynarka ma kontrolować, czy na tych statkach płynie broń na Ukrainę, bo taki jest wymóg rosyjski - dodaje. 

Zdaniem gościa Jedynki pod względem politycznym kwestia zboża jest ważnym tematem, który pozwala dyplomacji tureckiej rozmawiać z Rosją. - Trochę to pomaga Rosji wyjść z izolacji - chodzi o tworzenie pozytywnego wizerunku Rosji - i pokazuje, że ma dobrą wolę i nie chce zagłodzić państw afrykańskich - podkreśla. 

Relacje rosyjsko-tureckie 

- Z jednej strony Turcja stara się zachować dobre relacje z Ukrainą, popiera integralność terytorialną państwa ukraińskiego, a z drugiej - ma świetne relacje z Moskwą - zauważa dr Zasztowt. - Wydaje mi się, że trzeba brać pod uwagę płaszczyznę wewnętrzną turecką. W przyszłym roku będą wybory parlamentarne, a sytuacja gospodarcza w Turcji jest bardzo zła i jedynym obszarem, gdzie rząd i prezydent mogą się wykazać, jest polityka zagraniczna - ocenia ekspert. 


Posłuchaj
19:41 Jedynka/Więcej świata - 19.07.2022.mp3 Spotkanie przywódców Iranu, Rosji i Turcji w Teheranie (Więcej świata/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, przewodniczy Radzie Współpracy UE - Azerbejdżan, dzień po wizycie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Baku, gdzie podpisano umowę o zwiększeniu dostaw kaspijskiego gazu na Stary Kontynent. Przewiduje ona podwojenie eksportu do Europy do 20 mld m sześc. rocznie przez Południowy Korytarz Gazowy do 2027 roku. Już od przyszłego roku sprowadzone ma być do Europy z Azerbejdżanu 12 mld m sześc. gazu rocznie. Rozmowa z Arkadiuszem Legieciem z PISM.

- Unia Europejska rozpoczyna negocjacje członkowskie z Macedonią Północną i Albanią. Ogłosić to mają na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Czech, które kierują teraz pracami Unii - Petr Fiala, premier Macedonii Północnej Dimitar Kowaczewski oraz premier Albanii Edi Rama. Relacja Beaty Płomeckiej. 

- W Wielkiej Brytanii upały są takie, że topią się pasy startowe lotnisk. Rekordy temperatury padają też we Francji i w Niemczech. W Hiszpanii i Portugalii płoną od tego lasy. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Arkadiusz Legieć (PISM), dr Konrad Zasztowt (UW) 

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku