Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 18.05.2012

Biednych gmin nie stać na stypendia

Samorządy muszą dokładać 20 procent ze swoich kieszeni na pomoc stypendialną. Najbiedniejszych gmin na to nie stać – mówił w magazynie "Z kraju i ze świata" Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji (PSL).
Biednych gmin nie stać na stypendiaGlow Images/East News

Wiceminister Tadeusz Sławecki mówił w Jedynce, że jego resort dwa miesiące temu składał sprawozdanie premierowi Donaldowi Tuskowi. Dodał, że ministerstwo dostało między innymi zielone światło na pracę nad ustawą, która zakłada dofinansowanie z budżetu państwa wychowania przedszkolnego.

Gość Jedynki cieszy się, że rząd przyjął projekt ustawy odmrażającej progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej. Podniesiono je o 70 zł. Tadeusz Sławecki mówi, że progi dochodowe od sześciu lat nie były podnoszone. Ocenił, że ten wzrost spowoduje, że do systemu w formie różnych stypendiów, zasiłków, wyprawki szkolnej, trafi o 300 mln zł więcej. Dodał, że oczywiście wzrośnie też liczba uczniów, którym takie prawo do stypendiów przysługuje.

Problem polega jednak na tym, że samorządy muszą dokładać 20 procent ze swoich kieszeni na pomoc stypendialną – zauważył gość Jedynki. Najbiedniejszych gmin nie stać na to i nie wykorzystują środków z ministerstwa. Podkreślił, że trzeba to uwzględnić w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Więcej w nagraniu audycji.

agkm