Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 03.09.2018

Westerplatte. Symbol polskiego oporu wobec agresji Niemiec

– Polacy liczyli się z agresywną polityką Niemiec. Dlatego systematycznie powiększali skład osobowy załogi na Westerplatte, a także przesunęli tam działa o dość sporym kalibrze – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Przy okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w audycji „Historia na Dziś”, rozmowa o ataku Niemiec na Westerplatte. Dlaczego Hitler zaatakował właśnie w tym miejscu?
Westerplatte po zakończeniu walk, 9 września 1939Westerplatte po zakończeniu walk, 9 września 1939Domena publiczna
Posłuchaj
  • 03.09.18 dr Patryk Pleskot: „Niemcy musieli być zaskoczeni zaciekłą obroną polskich żołnierzy (…)”.
Czytaj także

Zdaniem historyków, polski garnizon na Westerplatte uznawany był pod koniec lat 30. XX wieku za jeden z najnowocześniejszych w kraju. Patryk Pleskot podkreślił, że z wojskowego punktu widzenia był to strategiczny punkt i z tego powodu przykładano do niego duża wagę.

– Jakość wyposażenia i składu osobowego Westerplatte sprawdziła się w boju. Nikt nie spodziewał się tego, że punkt ten tak długo będzie w stanie odpierać niemieckie ataki. Myślę, że podobnie było w przypadku samej załogi – podkreślił Patryk Pleskot.

W ataku na Westerplatte wzięło udział ok. 2 tys. Niemców. Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ich działania nie były zbyt dobrze skoordynowane.

– 1 września nie zaatakowały samoloty. Ich udział, przy jednoczesnym ataku prowadzonym z okrętu Szlezwik-Holsztyn, mógłby spowodować, że nasi żołnierze mogliby poddać się już pierwszego dnia walk. Świadczy to o tym, że kampania wrześniowa nie była idealna w wykonaniu Niemców. Można powiedzieć, że ten atak był dla nich nauką w boju – zauważył Patryk Pleskot.

Największy szturm przeprowadzono 2 września. Wtedy to niemieckie lotnictwo zrzuciło na pozycje polskich żołnierzy bomby o wadze 26 tys. ton. – Proszę sobie wyobrazić jakie piekło musiało tam panować. Gdyby po tym ataku Niemcy przeprowadzili uderzeni lądowe, to Westerplatte zostałoby przez nich zdobyte – wskazał historyk.

Audycję „Historia na Dziś” prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 03.09.2018

Godzina emisji: 20:35