Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 14.06.2024

"Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". 55. rocznica śmierci Marka Hłaski

Piękny i tragiczny. Buntownik z wyboru. Głos swojego pokolenia. Symbol straconego pokolenia. Enfant terrible polskiej odwilży. Wygnaniec. Kaskader literatury. Legenda Marka Hłaski zaczęła się za jego życia i nie zakończyła wraz z tragiczną śmiercią. 
Marek HłaskoMarek Hłaskoźr. Instytut Literacki w Paryżu

W 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski (14 czerwca 2019) portal PolskieRadio24.pl opublikował serwis specjalny poświęcony pisarzowi.

Na stronie www.hlasko.polskieradio24.pmożna posłuchać wywiadu, którego Marek Hłasko udzielił w 1958 roku, niedługo przed wyjazdem do Paryża. Opowiadał w nim o swojej twórczości, mówił, dlaczego pisze o miłości i o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, bronił się przed zarzutem nihilizmu, konstatował socjalistyczną rzeczywistość oraz zachwycał się współczesną prozą amerykańską.

Na jego temat mówili w Polskim Radiu jego najbliżsi – Maria Hłasko, matka pisarza oraz jego brat cioteczny Andrzej Czyżewski. Dowiadujemy się szczegółów z jego dzieciństwa, relacji z matką i ojczymem, przeżyć wojennych oraz o tęsknocie za domem i przyjaciółmi po wyjeździe z Polski, do której nigdy już nie powrócił.

Na stronie www.hlasko.polskieradio24.pl posłuchać można adaptacji radiowych powieści "Piękni dwudziestoletni" i "Następny do raju" oraz opowiadań "Stacja" i "Cmentarze".

Marek Hłasko był jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy w powojennej Polsce. Był też czołowym rodzimym przedstawicielem literatury noir, a jego dzieła stawały się kanwą filmów w kraju i za granicą – należą do nich "Ósmy dzień tygodnia" (reż. Aleksander Ford), "Pętla" (reż. Wojciech Has), czy zrealizowany na podstawie powieści "Następny do raju" film "Baza ludzi umarłych" (reż. Czesław Petelski). W przypadku ostatniego filmu Hłasko – po konfliktach z reżyserem – nie zgodził się na umieszczenie swojego nazwiska.

Hłasko popełnił samobójstwo w Niemczech. Miał zaledwie 35 lat. Na jego grobie Maria Hłasko, matka pisarza, kazała wyryć napis: "Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". Twórcą nagrobka był kamieniarz Jan Himilsbach.

im/bm