Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 09.02.2020

Instytut Arolsen Archives. 30 mln dokumentów przedstawiających losy ofiar II WŚ

Poszukiwanie krewnych i potomków więźniów obozów koncentracyjnych. To główny cel działalności Instytutu Arolsen Archives w niemieckiej miejscowości Bad Arolsen. W audycji "Konfrontacje idei" rozmowa z Anną Meier-Osiński, reprezentującą instytut, która opowiedziała o bogactwie jego zasobu, a także o wystawie i kampanii #StolenMemory.

Anna Meier-Osiński podkreśliła, że Instytut Arolsen Archives to największe na świecie archiwum, którego zasób dotyczy ofiar II wojny światowej.

pap_20191118_2N8 kopia 1200.jpg
Magdalena Gawin: KL Gusen został wpisany w pamięć historyczną Polaków

- Posiadamy 30 mln dokumentów, w których zawarte są informacje związane z 17,5 mln osób. W większości są to oryginale dokumenty. Wśród nich znajdują się m.in. listy transportowe, karty personalne więźniów oraz inne materiały będące świadectwami aresztowań dokonanych przez gestapo, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz potwierdzające, co z osobami, które przeżyły wojnę, stało się po jej zakończeniu - wyjaśniła Anna Meier-Osiński.

Ludzkie życie zawarte w dokumentach

Jak przyznała rozmówczyni Polskiego Radia 24, archiwum nie jest kompletne. Naziści pod koniec wojny starali się zatrzeć ślady swojej działalności, funkcjonariusze SS wiele dokumentów zniszczyli.

- Staraliśmy się pozyskać inne dokumenty, by uzupełnić nasze informacje. Ślady dużej części polskich więźniów są bardzo dobrze zachowane. Zależy to od losów konkretnej osoby, ale niejednokrotnie jesteśmy w stanie prześledzić całą ścieżkę od momentu deportacji aż do tego, jak kończy się droga danego człowieka. Posiadamy informacje dotyczące wszystkich obozów koncentracyjnych i zagłady – zaznaczyła Meier-Osiński.

Zbiory archiwum dostępne w internecie

NAC syberia 1200.jpg
Stalinowski terror na Syberii. Instytut Pileckiego udostępnia niezwykłe wspomnienia

W ciągu ostatnich czterech lat Instytut Arolsen Archives dokonał procesu digitalizacji posiadanych materiałów tak, by były one dostępne w formie cyfrowej. Sukcesywnie pojawiają się kolejne dokumenty, z którymi można zapoznać się w internecie. - Online udostępnionych jest już 14 mln dokumentów. Planujemy, że w przyszłym roku cały zasób zostanie zdigitalizowany - zapowiedziała rozmówczyni prof. Zdzisława Krasnodębskiego.

Z zasobami Instytutu Arsloen Archives można zapoznać się na stronie instytucji: www.arolsen-archives.org/pl

Wystawa #StolenMemory

Ponadto w audycji rozmowa o wystawie #StolenMemory, którą można oglądać w Parlamencie Europejskim. Przedstawia ona losy ofiar hitlerowskiej okupacji poprzez rzeczy, które osoby te miały przy sobie w chwili aresztowania. W posiadaniu Arolsen Archives znajduje się prawie 3 tysiące przedmiotów osobistych. 

***

Audycja: "Konfrontacje idei" 
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Anna Meier-Osiński z Instytutu Arolsen Archives 
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/db