Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 09.05.2021

"Klimat i my" - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniosła się do internetu. Od soboty trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online - wydarzenie pełne fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia można usłyszeć materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". Wydarzenie odbywa się w dniach 8 -15 maja 2021 roku.


Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
Prezes Polskiego Radia o Pikniku Naukowym: mnóstwo pouczających i atrakcyjnych audycji

Podczas Pikniku Naukowego można zapoznać się z faktami dotyczącymi klimatu i poznać zjawiska odpowiadające za jego zmiany; przekonać się, jak nauka i technika może pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu. Eksperci opowiadają np. o wpływie klimatu na życie różnych gatunków zwierząt, o wynalazkach, które pomagają powstrzymać zmiany klimatu, ale także o tym, co jeść, aby dbać o Ziemię.



8 i 9 maja odbyły się spotkania online, które były prowadzone na żywo i zostały podzielone na 3 bloki:

* 11.00-12.30 propozycje dla najmłodszych - dzieci mogły zobaczyć proste eksperymenty, dowiedzieć się, jak obserwować przyrodę, a także nauczyć się robić budki dla owadów i… kosmetyki

* 14.30-16.00 najciekawsze eksperymenty - doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców, materiały związane ze zdrowiem i tematy związane ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami

* 18.00-19.30 wieczór dla starszych piknikowiczów - spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze. Sobotnie spotkanie zakończył pokaz nieba, prowadzony na żywo z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, a niedzielny – pokaz naukowy o klimacie.


 

Równolegle odbywały się warsztaty online o klimacie i spotkania, podczas których można było dowiedzieć się, co mają ze sobą wspólnego zmiana klimatu i smog, usłyszeć o fuzji, czyli jak stworzyć Słońce na Ziemi oraz o wpływie energii jądrowej na zatrzymanie zmian klimatycznych. Dokładny harmonogram spotkań i warsztatów - TUTAJ

Z kolei w dniach 10-15 maja na stronie pikniknaukowy.pl będą dostępne wirtualne namioty, w których będzie można zobaczyć ponad 300 filmów przygotowanych przez ponad sto różnych instytucji, jak np. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych. Tegoroczne strefy tematyczne to: Strefa Przyszłości - wynalazki, odkrycia i nowe technologie, Strefa Zdrowia - medycyna w obliczu zmian klimatu, Strefa Kultowych Eksperymentów - odkryj pasję eksperymentowania, Strefa Rodzinna - nauka dla najmłodszych, Strefa "Zrób to sam" - klimatyczne majsterkowanie, Strefa Cywilizacji - relacje społeczne i rozwój cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych - nauka zza granicy, Strefa Organizatorów - od Gospodarzy Pikniku.

Udział w Pikniku Naukowym online potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Ambasada Francji w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Muzeum Warszawy. 

. 

Już od poniedziałku 3 maja w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "Cztery pory roku" prezentowaliśmy najciekawsze tematy zgłoszone przez instytuty i uczelnie, a po godz. 15.00, od poniedziałku do piątku - można było usłyszeć dźwiękowy rebus związany z tematem wydarzenia.

W magazynie popularnonaukowym "Eureka" – od poniedziałku do piątku – w każdej audycji jeden z tematów poświęcony był klimatowi, np. antarktyczne lodowce i klimat. W sobotę w "Wolnej sobocie" porozmawialiśmy z Prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską i Dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem. Tego dnia na antenie stacji wyemitowaliśmy również audycję "Jedyne takie miejsce" z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Czytaj także: