Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 21.01.2011

Emerytura albo praca

Nowe przepisy obwiązujące od stycznia tego roku utrudniają łączenie pracy na etacie z pobieraniem emerytury. W Jedynce porady eksperta ZUS.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach pracujący emeryci muszą zdecydować, czy chcą pracować, czy też wolą pobierać emeryturę. Jeśli zechcą pobierać emeryturę muszą zwolnić się z pracy. Od dobrej woli pracodawcy zależy, czy emeryta z powrotem zatrudni na etat.

Grażyna Janaszek, ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, że problem dotyczy zarówno osób, które już są emerytami jak i tych, które dopiero nabędą prawa do takiego świadczenia. Osoby, które już pobierają emeryturę, mają czas na podjęcie decyzji do końca września tego roku. - Osoby, które w zeszłym roku przeszły na emeryturę i to świadczenie pobierają muszą liczyć się z tym, że od 1 października tego roku, jeżeli nie rozwiążą stosunku pracy, w którym pozostają u dotychczasowego pracodawcy, będą miały świadczenie zawieszone w wypłacie - tłumaczyła podczas rozmowy w "Sygnałach Dnia".

Ci, którzy nabywają prawa emerytalne w tym roku muszą się określić od razu. - Osoby, które w tym roku przechodzą na emeryturę mają wypłatę świadczenia zawieszoną już w momencie przyznania - wyjaśniała Grażyna Janaszek z ZUS-u.

Emeryt musi się zwolnić z pracy przynajmniej na jeden dzień. Potem może być zatrudniony ponownie.

Ustawa nie dotyczy osób prowadzących działalność pozarolniczą. - Przepis dotyczy wyłącznie tych osób, które osiągają przychód i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę - dodała Janaszek, która była gościem Krzysztofa Grzesiowskiego.

Nowe przepisy obowiązują jednak tych, którzy pracują za granicą - Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę między innymi na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej również muszą liczyć się z objęciem ich tym przepisem – mówiła ekspert.

(mb)

Aby wysłuchać porad ekspertki i rozmowy dotyczącej nowych przepisów wystarczy kliknąć "Grażyna Janaszek” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Tam również rozmowa Justyny Golonko z Grażyną Janaszek o nowych przepisach. Kliknij "Nowe przepisy".

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

*****

Wiesław Molak: Od stycznia pobieranie nowo przyznanej emerytury uzależnione jest od rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy. Kontynuujący zatrudnienie mogą pobierać emeryturę do końca września.

Krzysztof Grzesiowski: A w naszym studiu pani Grażyna Janaszek, ekspert z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Witamy.

Duże zainteresowanie słuchaczy problemem? Często dzwonili? Nie było żadnych telefonów? Nie no, były, oczywiście, że były, wiemy o tym. My akurat wybraliśmy cztery, nie wiem, czy najbardziej charakterystyczne, ale proszę, żeby nasi słuchacze posłuchali, no i od pani uzyskali odpowiedź. Telefon pierwszy:

Czy jeżeli ja w wieku 60 lat, ale w ubiegłym roku przeszłam na emeryturę i w dalszym ciągu pracuję, powinnam tę umowę również rozwiązać? Bo ja zrozumiałam wcześniej, że to dotyczy tylko ludzi, którzy przechodzą w tym roku na emeryturę. Czy nie, czy źle zrozumiałam?

Wiesław Molak: No i czekamy na odpowiedź.

Grażyna Janaszek: Osoby, które przechodzą w tym roku na emeryturę, oczywiście mają wypłatę świadczenia zawieszoną już w momencie przyznania. Natomiast osoby, które w zeszłym roku przeszły na emeryturę i to świadczenie pobierają, muszą liczyć się z tym, że od 1 października tego roku, jeżeli nie rozwiążą stosunku pracy, w którym pozostają u dotychczasowego pracodawcy, będą miały świadczenia zawieszone w wypłacie.

K.G.: To było pierwsze pytanie, a teraz pora na kolejne:

Poszedłem na emeryturę w 2008 roku i nie pracowałem. W tym roku podjąłem pracę, kontynuuję ją w dalszym ciągu. Proszę powiedzieć, w tym momencie ten przepis odnośnie zwolnienia się będzie dla mnie aktualny, czy nie? W momencie przejścia na emeryturę nie pracowałem.

G.J.: W tym przypadku ten przepis pana nie dotyczy, dlatego że stosunek pracy w momencie przejścia na emeryturę nie istniał, w związku z czym podjęcie ponownego stosunku pracy po przejściu na świadczenie spełnia przesłankę, która pozwala na kontynuowanie wypłaty świadczenia bez przeszkód. Jedynym powodem zawieszenia wypłaty świadczenia może być tylko wysokość osiąganego przychodu, jeżeli jest pan emerytem, który nie ukończył 65 roku życia.

K.G.: Teraz będzie pytanie od osoby, która już jest na emeryturze, no ale sobie jeszcze dorabia:

Ja od dwóch lat jestem na emeryturze, dorabiam sobie jako taksówkarz, prowadzę działalność gospodarczą. Czy dotyczy mnie ta ustawa?

G.J.: Nie, ten przepis nie dotyczy w ogóle osób prowadzących działalność pozarolniczą. Innymi słowy przepis adresowany jest wyłącznie do tych osób, które osiągają przychód, są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Tak więc w pana przypadku osiąganie przychodu z działalności w zawodzie taksówkarza nie ma żadnego znaczenia, może pan nadal kontynuować swoją działalność.

K.G.: No i jeszcze jedno pytanie, które zarejestrowaliśmy podczas dzisiejszego dyżuru:

Prowadzę działalność gospodarczą, zatrudniam dwóch pracowników i w kwietniu skończę ten wiek 65 lat. Jak to będzie wyglądało, no bo przecież ja się nie zwolnię?

G.J.: Oczywiście, pragnę powtórzyć ponownie, że osoby, które wykonują działalność pozarolniczą nie są objęte zakresem działania przepisu artykułu 103a. Te osoby nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, w związku z czym oczywiście siłą rzeczy nie ma konieczności rozwiązywania takiego stosunku. Złożenie wniosku o emeryturę spowoduje przyznanie świadczenia, jeżeli będą spełnione warunki, a wykonywanie dalszej działalności pozarolniczej nie ma żadnego wpływu na wypłatę świadczenia.

W.M.: Pozwoli pani jeszcze kilka pytań. A co z pracą za granicą? Jeśli przyszły emeryt jest zatrudniony w państwach członkowskich Unii Europejskiej, to też musi się zwolnić?

G.J.: Tak, osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, między innymi na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, również muszą liczyć się z objęciem ich zakresem tego przepisu, czyli jeżeli nie rozwiązały umowy o pracę i kontynuują ją w celu osiągnięcia dalszej wypłaty świadczenia, muszą się liczyć z koniecznością rozwiązania stosunku pracy, jeżeli prawo do świadczenia nabyły przed 2011 rokiem.

K.G.: Jest jeszcze jedna kwestia. Może nieco skomplikowanie brzmi, ale jeśli ZUS już zawiesił prawo do emerytury w związku z tym, że emeryt pracował u dotychczasowego pracodawcy, to kiedy ta osoba może liczyć na wypłatę emerytury?

G.J.: Rozumiem, że świadczenie było już przyznane w tym roku.

K.G.: Tak.

G.J.: No niestety, dopiero rozwiązanie stosunku pracy pozwoli na podjęcie wypłaty świadczenia. Natomiast nie ma przeszkód, aby był ponownie nawiązany ten stosunek pracy i wówczas wchodzą tu w grę już dwie sytuacje. Jeżeli emeryt nie osiągnął 60 lat kobiet, 65 lat mężczyzna, to przy osiąganiu dochodu musi liczyć się z koniecznością rozliczania tego przychodu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w ramach obowiązujących limitów. Natomiast jeżeli jest to już emerytka, która ukończyła 60 rok życia, a pan ukończył 65 rok życia, wtedy wypłata świadczenia zostanie podjęta w pełnej wysokości i będzie kontynuowana już bez żadnych zmniejszeń.

W.M.: To jeszcze jedna sprawa. Co z osobą samozatrudnioną? Co ona powinna zrobić, jeśli w tym roku chce przejść na emeryturę? Jest osoba, która sama się zatrudnia i co powinna zrobić, jeśli w tym roku chce przejść na emeryturę?

K.G.: Jest coś takiego? Jest taka możliwość? Jak to wygląda?

G.J.: To znaczy osoby, które w tym roku przechodzą na emeryturę, tutaj mogą być dwie grupy osób. U osób, u których warunkiem nabycia prawa do świadczenia jest rozwiązanie stosunku pracy, bo mamy tego rodzaju emerytury, na przykład emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub na przykład emerytura nauczycielska z Karty Nauczyciela, siłą rzeczy spełnią warunek rozwiązania stosunku pracy, a więc w momencie przejścia na emeryturę i ponownego nawiązania stosunku pracy tak jakby są już nieobjęte zakazem czy może nie tyle zawieszalnością z tytułu nierozwiązanego stosunku pracy, natomiast, tak jak mówię, jeżeli są to wcześniejsze emerytury, muszą się liczyć z ograniczeniami w zarobkowaniu. Natomiast osoby, które przechodzą na emeryturę, do której warunek rozwiązania stosunku pracy nie jest potrzebny, muszą liczyć się z tym, że prawo do świadczenia zostanie ustalone, to znaczy osoby uzyskają status emeryta, ale zawieszenie wypłaty świadczenia nastąpi od momentu przyznania świadczenia do momentu rozwiązania stosunku pracy.

K.G.: No, żywot emeryta w naszym kraju nie jest lekki, jak państwo słyszą.

W.M.: Pytanie też bardzo skomplikowane i trudne.

K.G.: W każdym razie wszystkie państwa pytania i wszystkie odpowiedzi naszego gościa są zapisane i są dostępne na naszej stronie internetowej www.polskieradio.pl/jedynka. Pani Grażyna Janaszek, ekspert z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, była naszym gościem. Dziękujemy bardzo.

G.J.: Dziękuję bardzo.

(J.M.)