Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 02.03.2012

Pakt fiskalny: ratunek czy dominacja

Czeka nas ostra wymiana słów w sejmie na temat nowej umowy, na razie jej przedsmak mieliśmy w studiu radiowej Jedynki.
Pakt fiskalny: ratunek czy dominacja
Posłuchaj
  • Pakt fiskalny: ratunek czy dominacja

Andrzej Halicki z PO powiedział w radiowej Jedynce, że pakt fiskalny będzie podlegać ratyfikacji przez Sejm. Zaznaczył, że należy się spodziewać ostrej debaty.

- Europejski stół jest jeden. Wszyscy uczestnicy tego stołu decydują w sposób absolutnie równoprawny na temat spraw strategicznych, wspólnocie, gdyż jeden jest rynek gospodarczy. W tym rynku są różne stopnie stowarzyszenia. Trudno oczekiwać żebyśmy my, jako niebędący członkami strefy euro decydowali o mechanizmach wyboru np. jej przewodniczącego – tłumaczył.

Arkadiusz Mularczyk przypomniał, że w roku 2005 Polacy deklarując chęć wejścia do Unii Europejskiej znali jej kształt. Swoje członkostwo zaakceptowali zaś poprzez referendum.

- Obecnie widzimy coraz większe wkraczanie biurokracji brukselskiej, tych anonimowych urzędników, którzy podsuwają premierom rządów różne dyrektywy, traktaty do podpisu. Wydaje mi się, że często premierzy, tak jest też w przypadku Donalda Tuska, nie za bardzo mają świadomość tego, co podpisują i jakie będzie to miało skutki dla Polski – przestrzegał w radiowej Jedynce.

>>>Przeczytaj zapis debaty

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota zauważył, że pakt fiskalny ma zabezpieczyć kraje europejskie przed pójściem w śladami Grecji, a nie rozciąganie władzy brukselskiej na państwa członkowskie.

- Po to się państwa Unii umawiają, że będą prowadziły wspólnie politykę fiskalną, żeby nie doszło do kolejnego rozlania się fali kryzysu na inne kraje członkowskie – zapewniał.

Debatę prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

(pp)