Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 13.04.2018

Polskie dziedzictwo niematerialne

Oprócz zabytków bardzo ważną częścią naszego dziedzictwa jest tradycja, żywe niematerialne przejawy naszej kultury, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach.
Posłuchaj
  • Polskie dziedzictwo niematerialne (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

W rozumieniu Konwencji UNESCO, dziedzictwo niematerialne to zwyczaje, przekaz ustny, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzeń kulturowa, które są uznane za część własnego dziedzictwa przez daną wspólnotę, grupę lub jednostki.

Ten rodzaj dziedzictwa jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzany przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności dziedzictwo niematerialne jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości.

Jak poinformowała w audycji "Cztery pory roku" Katarzyna Sadowska-Mazur z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO nie ma na razie żadnego polskiego obiektu. Zauważyła, że nasza krajowa lista jest już całkiem bogata - obejmuje 29 pozycji. - Lista UNESCO to przyszłość - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której gość radiowej Jedynki wyjaśniła, dlaczego nie ma polskich akcentów na liście UNESCO i wskazała, jakie tradycje znajdują się na liście krajowej.

W audycji połączyliśmy się także z dyrektorem Ośrodka Kultury w Wieliszewie dr. Dariuszem Skrzydlewskim, który opowiedział o XVIII Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich Wieliszew 2018 (13-15 kwietnia).

*** 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Katarzyna Sadowska-Mazur (kierownik Zespołu ds. Dziedzictwa Niematerialnego, Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 11.22

kk/kh