Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.01.2020

Przed przejazdem zatrzymaj się. Tych kilka chwil może uratować życie

Mimo apeli o zachowanie ostrożności, na przejazdach kolejowych, głównie tych niestrzeżonych, raz po raz dochodzi do kolizji, często z ofiarami śmiertelnymi. I to nawet tam, gdzie są światła ostrzegające o zbliżającym się pociągu.
Posłuchaj
  • Jak się zachować przy przejeździe przez tory kolejowe (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Bo w zderzeniu z rozpędzonym pociągiem ani auto, ani tym bardziej pieszy nie mają żadnych szans. Żeby wyhamować skład jadący z prędkością 100 km/h potrzebuje kilometra. Stąd raz po raz płyną apele o zachowanie szczególnej ostrożności.

Część kierowców ma je za nic. - Jak obserwuję samochody, to często dojeżdżając do przejazdu, kierowcy nawet nie zwalniają - mówi maszynista z 39-letnim stażem. Prawie na każdym przejeździe są zamontowane kamery, które monitorują i zapisują to, co się tam dzieje.

Na każdym strzeżonym i niestrzeżonym przejeździe na słupkach są żółte naklejki, na których jest podany numer telefonu alarmowego i indywidualny numer przejazdu, lokalizujący miejsce. Przedstawiciele kolei przekonują, że pozwalają one szybciej zareagować na wszelkie nieprawidłowości, jakie mogą się zdarzyć, np. nieświecący sygnalizator, albo uszkodzona rogatka. W ekstremalnych warunkach, kiedy auto utknie na torze, kolejarze są w stanie natychmiast powiadomić maszynistę i doprowadzić do zatrzymania pociągu.

Moja Ostrołęka/YouTube

Dla kolejarzy najgorszą sytuacją jest taka, kiedy dwa pociągi jadące w przeciwnych kierunkach znajdą się na tym samym torze. Przy sprawnie działających urządzeniach nie ma możliwości, aby dopuścić do takiego zdarzenia. Pomimo tego, ekstremalne sytuacje są ćwiczone w symulatorach nastawni, aby sprawdzić, jak zareaguje kierujący ruchem.

Posłuchaj całego nagrania, w którym zamieszczono m.in. relację z symulatora nastawni. Można też dowiedzieć się, dlaczego drągi rogatkowe są takie łamliwe, czym jest radiostop oraz w jakich sytuacjach zapory są opuszczane, choć do przyjazdu pociągu pozostało jeszcze dużo czasu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina Rożej i Piotr Kędziorek

Materiały reporterskie: Maciej Walecki

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ag