Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 28.01.2020

Jak zrobić pierogi? Przepis na ciasto na pierogi

Mogą być z mięsem, serem, kapustą i grzybami, na słodko, na ostro... Kto ich nie lubi?
Posłuchaj
  • Jak zrobić pierogi? Przepis na ciasto (Smaki polskie/Jedynka)
Czytaj także

Przepis na ciasto do pierogów Małgorzaty Raduchy:

Mąkę z przemiału 550 przesiewamy do miski (w ten sposób ją napowietrzamy, dzięki czemu ciasto będzie delikatniejsze). Dodajemy sól, dolewamy ciepłej wody, trochę mleka i trochę oleju. Wszystko mieszamy drewnianą łyżką.

Konkretne proporcje nie są podane ponieważ po prostu musimy obserwować ciasto. Gdy już się lepi - odstawiamy łyżkę i do końca wyrabiamy je ręką, aż będzie jednolicie gładkie. Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy, wycinamy krążki szklanką i napełniamy farszem według uznania.

Pomysł na farsz? A może kasza!

Do ugotowanej na półmiękko kaszy gryczanej wgniatamy twardy twarogowy biały ser w proporcji 2/3 kaszy i 1/3 sera. Pierogi okraszamy usmażoną na złoto cebulką z pokrojonym wędzonym boczkiem.

Pierogi jako zakąska?

Waryniki w Rosji, chinkali na Kaukazie, manty w Kazachstanie, koreańskie mandu - pierogi to najbardziej międzynarodowa potrawa świata.  - Pierogi są jedną z niewielu potraw znanych na całym świecie, pod różnymi postaciami. Bo co to jest pieróg? To kawałek ciasta, w którym jest farsz. Może on być ugotowany, upieczony - powiedziała językoznawczyni dr Agata Hącia.

Skąd w ogóle pochodzi nazwa "pierogi"? - Dawniej w polszczyźnie mieliśmy słowo pirog. Pierwotnie słowo to znaczyło rodzaj wyrobu ciasta spożywanego na ucztach. Jeśli przyjrzymy się tej nazwie, to zobaczymy, że to jest pir i og. To pir pochodzi od picia. Jeśli więc była impreza zakrapiana, to wtedy spożywano pierogi - wyjaśniła ekspertka.

A jakie pierogi królują na kresowych stołach? Pierogi z sera i ziemniaków! - Są one lepione ze zwykłego pierogowego ciasta, które powinno być bardzo lekkie, miękkie, ale nie lepkie. Nadziane są one farszem z kartofli - tłuczonych a nie mielonych w maszynce - i białego sera z dodatkiem pieprzu, soli i zrumienionej cebulki. Farsz nie powinien być gruzłowaty - wskazał Witold Szolginia, lwowski gawędziarz, autor książek o Lwowie.

- Ugotowane i wyjęte z wody pierogi mogą być okraszone topioną słoninką, ale lepiej topionym, wędzonym boczkiem i polane porządną, gęstą śmietaną - dodał. 

***

Tytuł audycji: "Smaki polskie" w ramach audycji Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Autorka: Małgorzata Raducha

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk