Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 17.04.2020

Coraz więcej fake newsów o koronawirusie

Koronawirusa nie ma w krajach, które nie korzystają z sieci 5G. Istnieje cudowny lek na COVID-19. Słońce wyniszczy koronawirusa. To tylko nieliczne fake newsy, które krążą w internecie. Polska Agencja Prasowa uruchomiła projekt #FakeHunter, który demaskuje nieprawdziwe informacje.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jeszcze przed wprowadzeniem stanu pandemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na kolejnych kontynentach ogłosiła infodemię. W internecie zaczęły bowiem masowo pojawiać się nieprawdziwe informacje dotyczące koronawirusa, a w szczególności sposobu leczenia COVID-19.

- Chociażby fake newsy związane z tym, że w krajach, w których nie ma sieci 5G, nie ma również koronawirusa czy nie występują przypadki zakażeń. We Włoszech pojawiła się informacja dotycząca palenia anten sieci 5G. Są też fake newsy związane z cudownymi lekami na koronawirusa, które są dostępne od lat, możemy dzięki nim się wyleczyć i nie musimy czekać na żadne wsparcie czy szczepionkę. Jest także cała lista związana z tym, że słońce może być lekarstwem na koronawirusa i wystarczy tylko poczekać, aż zrobi się cieplej. Myślę, że takich przykładów będzie kilkadziesiąt - wylicza Dagmara Plata-Alf, ekspert od marketingu internetowego w Akademii Leona Koźmińskiego.

Często pojawiają się również fake newsy dotyczące liczby wykonanych testów na obecność koronawirusa.

#FakeHunter walczy z nieprawdziwymi informacjami

Zjawisko fake newsów zwalczane jest przez różne instytucje z całego świata. W naszym kraju zajmuje się tym m.in. Polska Agencja Prasowa, która uruchomiła projekt #FakeHunter. Jego celem jest demaskowanie nieprawdziwych informacji dotyczących wirusa SARS-CoV-2.

- W Polskiej Agencji Prasowej pracowaliśmy nad uruchomieniem systemu od dłuższego czasu. Jest to informatyczna platforma weryfikacji informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Składa się z trzech etapów - mówi Wojciech Surmacz, prezes zarządu PAP.

W pierwszym etapie każdy internauta może zgłosić budzące jego wątpliwości treści, które znajdują się na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy różnych portalach. Następnie informacja trafi do dwóch fake hunterów, którzy zweryfikują jej wiarygodność. Jeżeli obaj uznają, że informacja jest nieprawdziwa, w ostatnim etapie zajmą się nią dziennikarze PAP i z automatu trafi ona do specjalnego rejestru.

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] #FakeHunter. Dołącz do walki z dezinformacją o SARS-CoV-2

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Materiał: Maciej Oswald

Goście: Dagmara Plata-Alf (ekspert od marketingu internetowego w Akademii Leona Koźmińskiego), Wojciech Surmacz (prezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej)

Data emisji: 17.04.2020

Godzina emisji: 11.15

DS