Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Ewa Durzańska 27.02.2013

Prawda historyczna a mity wokół ważnych dat

Film "Tajemnica Westerplatte" pokazuje prawdziwe oblicze początków II wojny światowej. Ale nie zabrania nam wierzyć w taką wersję, jaką przedstawiano nam przez lata.
Kadr z filmu Tajemnica Westerplatte, reż. Paweł ChochlewKadr z filmu "Tajemnica Westerplatte", reż. Paweł Chochlewmat. prasowe

- Jeżeli ten film ostatni przedstawia inną wersję, wersję powiedzmy sobie faktyczną, nie wersję mityczną to mit nie umrze - mówi gość Czterech Pór Roku prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.

Wokół filmu Pawła Chochlewa narosło wiele kontrowersji. Zarzuca się mu m.in., że obala polski mit narodowy pokazując załogę Westerplatte, która jako pierwsza musiała stawić czoła najeźdźcom nie tak jak chcielibyśmy ją widzieć.

Wokół ważnych wydarzeń narodowych, i to nie tylko polskich, zawsze narastały mity. Im dalej w czasie oddalone wydarzenie, tym mniej pamiętamy jak to naprawdę było i automatycznie zapełniamy luki naszym obrazem tamtych dni.

Dla gościa "Czterech pór roku" nie jest to nic dziwnego. Jego zdaniem zawsze będzie obok tej prawdziwej historii istniała również ta, która pokazuje jej bohaterów w korzystniejszym świetle. Trzeba umieć te dwie wersje ze sobą pogodzić. - Ujawniając prawdę trzeba mieć umiar (…) a istotna jest dyskusja. - dodaje prof. Kopczyński

Więcej w rozmowie Romana Czejarka.

et