Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Owsiński 18.03.2013

Mózg lepiej działa, gdy się ruszamy

- Wszystko co mamy, począwszy od notesów, a skończywszy na tabletach, to proteza i rozszerzenie naszego mózgu – uważa Jan Stradowski, szef działu nauki "Focusa".
Mózg lepiej działa, gdy się ruszamysxc.hu
Posłuchaj
  • Rozmowa o mózgu z Janem Stradowskim, szefem działu nauki "Focusa" (Cztery pory roku/Jedynka)

Według gościa "Czterech pór roku" podział na umysł i ciało jest fałszywy. - Tego nie da się oddzielić. Mózg ma połączenie z całym ciałem poprzez nerwy. Nie da się powiedzieć, że nasz umysł funkcjonuje w oderwaniu od świata, wręcz przeciwnie nasz umysł się z tym światem przeplata i tak samo jest z naszym ciałem – powiedział Stradowski.

Gość Jedynki zwrócił uwagę na fakt, że człowiek łatwiej się uczy gdy chodzi. - Naturalne jest dla nas to, że się ruszamy, a gdy godzinami siedzimy w biurze czy w szkole, to nasze ciało funkcjonuje nie tak jak powinno. Tak więc może zainstalujmy bieżnie w biurach – zaproponował.

Jak mówił ekspert, obecnie trudno jest na podstawie badań ocenić, jaki potencjał ma dany mózg. - Nawet mózg Einsteina nie ma znaczących różnic w porównaniu z innymi mózgami. I to pokazuje, że my tak naprawdę cały czas do końca nie wiemy dlaczego mózg działa tak, a nie inaczej - zauważył.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Więcej na temat funkcjonowania mózgu dowiesz się słuchając audycji.

to

tagi: NAUKA