Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartek Goławski 24.08.2010

Polscy Łowcy Burz

15-go sierpnia minęły dwa lata od przejścia trąby powietrznej przez Opolszczyznę, ziemię lubliniecką, obrzeża Częstochowy i województwo łódzkie. Trzy lata temu trąba powietrzna zaatakowała gminę Mykanów. W tym tygodniu naukowcy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia zastanawiają się nad odbudową lasów Lublińca i Koszęcina. Projekty rewitalizacji zniszczeń, jakie spowodowała trąba powietrzna, mają zminimalizować skutki ewentualnych kolejnych ataków żywiołu.

Zdzisław Makles wspólnie ze studentami i naukowcami zastanawiał się także, czy można przewidzieć, kiedy i gdzie tornado się pojawi:

- Krzysztof Ostrowski, Tomasz Dmochowski i Artur Surowiecki – Polscy Łowcy Burz. Jest to grupa ludzi, którzy się interesują zjawiskami burzowymi, fotografowaniem, dokumentowaniem, prognozowaniem wystąpienia burzy.

Teraz pada deszcz i jest 40%-owe prawdopodobieństwo burzy, czy potwierdzilibyście to?

- Na podstawie obserwacji może być dokładnie odwrotnie.

Czy jesteście w stanie przewidzieć, że zjawiska meteorologiczne tak się skoncentrowały, że za kilkanaście godzin może przyjść nawałnica czy trąba powietrzna?

- W pewnych przypadkach jesteśmy w stanie przewidzieć. Co do trąby powietrznej jest gorzej, a co do rozległych układów burzowych posługujemy się detektorami wyładowań lub mapami radarowymi, które pokazują nam gdzie i w jakim stopniu burza już się rozwinęła i w którą stronę się przemieszcza.
- Tor przejścia trąby powietrznej jest trudniejszą sprawą i nie jest to osiągalne jeszcze dla współczesnej nauki.

Jesteście traktowani poważnie?

- Na początku nie byliśmy, ale teraz coraz bardziej.

Arkadiusz Górny – Alternatywny Krajobraz: - Jestem organizatorem szkoły letniej dla studentów, która odbywa się w Lublińcu i jedziemy do Koszęcina do nadleśnictwa.

Nie wiem, czy widział pan jak tu wyglądają miejsca po przejściach tornada.

Arkadiusz Górny: - Ziemia spustoszona, powyrywane drzewa, kataklizm jak po wojnie, robi duże wrażenie.

Czy naukowcy są w stanie przewidzieć powstanie tornada? Czy jesteśmy w stanie tak zaprojektować infrastrukturę, żeby skutki przejścia tornada były jak najmniejsze?

Arkadiusz Górny: - Powinniśmy więcej działać w ramach profilaktyki niż wydawać pieniądze na pomoc. Kataklizmy to nie jest nowy temat. Ilość burz, tornad jest cały czas taka sama, tylko nasilenie jest znacznie większe. Istnieją w Polsce aleje tornad, to są nasze ziemie i ziemie północno-wschodnie.