Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 09.07.2020

Perła północnego Mazowsza. "Lato z Radiem" w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Miejsce idealne dla wszystkich zakochanych.. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze kryje w sobie wiele ciekawych historii związanych przede wszystkim z wybitnym poetą Zygmuntem Krasińskim czy z Napoleonem Bonaparte. W "Lecie z Radiem" razem z Martą Januszewską zwiedziliśmy kompleks pałacowo-zamkowy i opowiedzieliśmy o historii rodu Krasińskich. 
Posłuchaj
  • "Lato z Radiem" w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze cz.1 (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze cz.2 (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze cz.3 (Jedynka)
Czytaj także

Letnia posiadłość Krasińskich 

74km od Warszawy, tuż za Ciechanowem, w urokliwej miejscowości Opinogóra znajduje się odbudowane w 1961 roku Muzeum Romantyzmu, które składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego. 

Polskie Radio/"Lato z Radiem" w Muzeum Romantyzmy w Opinogórze

- Zaczynając mówić o Krasińskich i Opinogórze musimy cofnąć się do XVII wieku, kiedy pierwszym opinogórskim starostą został Jan Kazimierz z Krasińskich. Rozkwit majątku miał miejsce w XIX wieku, kiedy piecze nad tą miejscowością przejął Wincenty Krasiński, ojciec poety Zygmunta i generał napoleoński - opowiada kustosz Aldona Łyszkowska, kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego Muzeum Romantyzmu. - Wincenty sukcesywnie powiększał majątek, także ordynacja była w szczytowym okresie, liczyła ok. 5 tys. hektarów. Tutaj w Opinogórze to była letnia posiadłość Krasińskich, właściwa znajdowała się w Warszawie, tutaj przyjeżdżali odpoczywać - dodaje. 

Związek Krasińskich z Napoleonem Bonaparte 

Ojciec Zygmunta Krasińskiego Wincenty, generał napoleoński,  otrzymał od Napoleona zasługi wojenne oraz tytuł hrabiowski. W dawnej oficynie dworskiej znajdującej się w sąsiedztwie Pałacu przechowywana jest unikatowa teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę. - To jest teczka sztabowa, adiutancka, prawdopodobnie były tam mapy, rozkazy i rzeczy, które były potrzebne na funkcjonowanie Wielkiej Armii. Taka teczka była listem pola walki, do niej wkładano określone dokumenty i z punktu A do punktu B takie dokumenty były przenoszone - mówi kustosz Rafał Wróblewski, kierownik Działu Historii w Muzeum Romantyzmu.  

60 urodziny 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otwarto 20 maja 1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim. W 2021roku muzeum będzie obchodzić okrągłą 60-rocznicę powstania. Lata świetności muzeum przypadają na ostatnie kilkanaście lat, o czym mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dyrektor Roman Kochanowicz. 

Od 2008 r. w parku stoi, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat, Dwór w którym można oglądać wystawy: „Malarstwo polskie epoki romantyzmu” oraz ekspozycję nepoleońską.- Dzięki środkom przyznanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wybudowaliśmy ten dwór wg. starych projektów sprzed 100 lat - podkreśla Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. 

Pomnik i ławeczka zakochanych 

W parku, nieopodal Dworu znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989, przedstawiający Poetę siedzącego w fotelu. Autorem rzeźby jest Mieczysław Welter.  Jest także w parku marmurowa ławeczka wykonana w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego, z wykutym napisem "Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła". Wg relacji gości odwiedzających Opinogórę, każdy kto siądzie na tej ławeczce, ten się zakocha.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Roman Czejarek, Marta Januszewska 

Goście: Aldona Łyszkowska (kustosz, kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze), Rafał Wróblewski (kustosz, kierownik Działu Historii), Rafał Kamiński (kierownik działu Park i Zwierzyniec), Marta Olszewska (kierownik  Działu Obsługi Turystycznej i Promocji), Roman Kochanowicz (dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze), Monika Salamon-Miłoboszewska (zastępca dyrektora ds. administracyjno-gospodarczych). 

Data emisji: 9.07.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/Muzeum Romantyzmu/ans 

. .