Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 20.05.2013

Pierwszy stopień do Melchiora - ciekawość! Reportażystki radiowe o swojej pracy

Jak sprawić, by słuchacz poczuł zapach? Co znaczy "nastroić się na cudze fale"? Jakie emocje towarzyszą pracy reportażysty i czym w reportażu jest "dogrywka"? Opowiadają reportażystki Polskiego Radia nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "MELCHIORY 2013".
Alicja Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (L) i Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin (P) nagrodzone w IX Ogólnopolskim Konkursie ReportażystówAlicja Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (L) i Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin (P) nagrodzone w IX Ogólnopolskim Konkursie ReportażystówPAP/Marcin Bednarski
Galeria Posłuchaj
  • Zdobywczyni tytułu Radiowego Reportażysty Roku - Jolanta Rudnik, uhonorowana nagrodą za Premierę Roku Alicja Grembowicz oraz redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Irena Piłatowska opowiedziały w Jedynce o pracy nad reportażem radiowym. (Popołudnie z Jedynką)
  • "Podróż Kasi" - reportaż Alicji Grembowicz - Grand Prix KRRiT 2013
Czytaj także

Już po raz 9. wręczone zostały - podczas uroczystej gali w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego - nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "MELCHIORY 2013".

- Melchiory kierowane są nie tylko do reportażystów radiowych, ale także prasowych i telewizyjnych, bo zależało mi bardzo by te środowiska połączyć - podkreśla pomysłodawczyni konkursu Irena Piłatowska, szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Czasami przeżywamy to, co bohater. Bywa, że się człowiek popłacze"

Melchiory 2013 - poznaj wszystkich laureatów >>>
Jak podkreśliły uczestniczki rozmowy w "Popołudniu z Jedynką", aby reportaż radiowy zaistniał potrzebna jest ciekawość. - To banał, ale trzeba być ciekawym ludzi, ciekawym świata, wszystkiego co nas otacza i mieć chęć opowiadania o tym. A jeśli mamy opowiadać poprzez bohaterów, to trzeba wsłuchać się i słyszeć drugiego człowieka - dodała Piłatowska.

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin przypomniała, że - choć to pozornie oczywiste - radio jest medium, które nie przekazuje obrazu w dosłownym znaczeniu tego słowa. - Dlatego tak ważne jest, by "zobaczyć" to, czego nie widać. I na tym też polega realizacja i sztuka reportażu, by pobudzić wyobraźnię słuchaczy, by byli przy naszym bohaterze i w miejscu, gdzie rozgrywa się akcja. By przeżyli to, co reportażysta w bezpośrednim kontakcie z bohaterem - powiedziała w rozmowie z Pawłem Wojewódką.

Reportaż radiowy - słuchaj na reportaz.polskieradio.pl
Jeśli się to uda, w słuchaczach rodzą się emocje. - Czasami przeżywamy tak samo jak bohater. To jest taki moment, w którym się wychodzi, człowiek się popłacze. A potem siadamy do montażu i kończą się łzy, a zaczyna walka z materiałem. Przypominasz sobie co ciebie zaskoczyło, a jeśli coś ciebie zaskoczy to masz gwarancję, że zaskoczy też słuchacza. I o to chodzi, bo my od lat opowiadamy przecież te same historie, ale zapraszamy do kręgu słuchających coraz to nowych ludzi - mówi o etapach pracy Alicja Grembowicz uhonorowana za reportaż "Podróż Kasi". Zapraszamy do jego wysłuchania.

I warto dać się zaprosić do tego kręgu, bo reportaże potrafi zmienić życie nie tylko bohaterów, ale i słuchaczy.
---
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.