Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Przerwa 16.10.2013

"Wybór Wojtyły na papieża był odważnym krokiem kardynałów"

Mija 35. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Pontyfikat Jana Pawła II wspominał gość audycji "Popołudnie z Jedynką" Paweł Zuchniewicz, dziennikarz, autor książek i słuchowisk poświęconych papieżowi.
Jan Paweł IIJan Paweł IIShutterstock

Oficjalna inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II odbyła się 22 października. Tego dnia Kościół wspomina go w swoim kalendarzu liturgicznym.

- Kluczowe było te sześć dni, między 16 a 22 października - opowiada Paweł Zuchniewicz. -  Muszę powiedzieć, że o wiele bardziej pamiętam właśnie 22 października, bo wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy Karola Wojtyłę na ekranie telewizorów i usłyszałem to jego wołanie: nie lękajcie się, które potem stało się zawołaniem tego pontyfikatu - dodaje Zuchniewicz.

16 października o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Jego poprzednik, Jan Paweł I zmarł po zaledwie 33. dniach pontyfikatu.

- Kardynałowie byli pod wrażeniem tego, co się wydarzyło. To znaczy, już dawno nie było tak, żeby po miesiącu umarł poprzedni papież - wspomina Zuchniewicz. - Potem Joseph Ratzinger (przyszły Benedykt XVI) mówił, że ta śmierć bardziej otworzyła kardynałów na to, że jest potrzebny odważny, przełomowy  krok. Wybór Wojtyły okazał się takim krokiem - twierdzi dziennikarz.

Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450. lat nie pochodzącym z Włoch oraz najmłodszym z papieży, od półtora wieku. Miał 58 lat. Papież, pochodzący zza "żelaznej kurtyny" wzbudził niespotykane zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi. Już w pierwszym przemówieniu zwrócił się do wiernych, nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem.

- To był człowiek z bardzo wyrazistą tożsamością, a jednocześnie z ogromną otwartością na ludzi - tłumaczy Zuchniewicz. - Bardzo charakterystyczną sprawą jest to, ile osób tak różnej prowieniencji było na jego pogrzebie. To był bardzo kontaktowy papież - podkreślał dziennikarz.

Według badań CBOS 43 procent Polaków uważa dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową za najważniejsze wydarzenie w naszej historii. Pod koniec kwietnia przyszłego roku papież Polak zostanie ogłoszony świętym.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

mp