Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 18.09.2015

Polska 21. w rankingu najbardziej dynamicznych gospodarek świata

Polska awansowała o 3 pozycje w zestawieniu gospodarek o największym potencjale do długotrwałego rozwoju. To oznacza, że otoczenie gospodarcze w naszym kraju sprzyja coraz bardziej rozwojowi działających u nas przedsiębiorstw.
Posłuchaj
  • Polska zajęła 21. miejsce w rankingu najdynamiczniejszych gospodarek świata. W czym jesteśmy mocni, a w czym jeszcze mamy braki sprzyjające rozwojowi firm, mówi w Polskim Radiu 24 Jacek Kowalczyk z Grant Thornton. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W najnowszej edycji rankingu najdynamiczniejszych gospodarek świata, Polska zdobyła 61,1 pkt na 100 możliwych, co dało nam 21 miejsce na świecie ex aequo z Austrią.

W naszym regionie zajęliśmy 2. Miejsce po Słowenii

Wyprzedziliśmy między innymi Japonię, Tajlandię, Hongkong czy Francję. Spośród krajów naszego regionu lepiej od Polski wypada tylko Słowenia.

Czechy, Węgry i Słowacja są zdecydowanie za nami i zajmują odpowiednio 25, 31 i 32 miejsce.

̶ To potwierdza, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu - mówi w Polskim Radiu 24 Jacek Kowalczyk z Grant Thornton.

Pochwały za stabilny sektor finansowy

Najlepiej wypadliśmy pod względem otoczenia finansowego. Zajęliśmy tu wysokie piąte miejsce wśród wszystkich analizowanych krajów.

̶ Polska ma stabilny sektor finansowy z mocnymi regulacjami - wylicza Jacek Kowalczyk. ̶ Dzięki temu firmy mają łatwy i bezpieczny dostęp do finansowania swojej działalności. Dodatkowo notujemy stały dopływ kapitału w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To też wspiera naszą gospodarkę – mówi ekspert.

Kuleje natomiast rynek pracy

Piętą achillesową Polski jest jednak obszar związany z pracą i kapitałem ludzkim. Tutaj zajmujemy odległe 38 miejsce, a w regionie wyprzedzają nas Czechy, Rumunia i Słowenia.

Jak tłumaczy Jacek Kowalczyk z Grant Thornton, nadal mamy stosunkowo wysokie bezrobocie, co oznacza, że nie wykorzystujemy w pełni potencjału, jaki drzemie w Polakach.

Ciągle mamy też niedopasowanie pomiędzy potrzebami pracodawców, a ofertą edukacji w zakresie kształcenia odpowiednich specjalistów. Dodatkowo nasilają się niekorzystne tendencje demograficzne, przykładowo niższy niż w innych krajach odsetek osób młodych, co oznacza, że społeczeństwo będzie się starzeć, rąk do pracy będzie ubywać, a obciążenia związane ze świadczeniami emerytalnymi i ochroną zdrowia będą rosły. ̶ Miejmy nadzieję, że w następnym rankingu zobaczymy pozytywne efekty reformy rynku pracy, zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i podejścia urzędów pracy do bezrobotnych. Do tej pory wydawaliśmy dużo pieniędzy na aktywizację osób bezrobotnych, ale efekty były mizerne. Teraz jest szansa na zmianę - dodaje Jacek Kowalczyk.

Słowenia dobrym przykładem

W regionie środkowoeuropejskim warto zwrócić uwagę na Słowenię, która awansowała w rankingu najbardziej dynamicznych gospodarek świata z 33 na 6 miejsce. Taki skok był możliwy dzięki temu, że Słowenia poradziła sobie z kryzysem w sektorze finansowym, zwiększyła nakłady na badania i rozwój oraz skuteczniej przyciągała inwestycje z zagranicy. Przykład Słowenii może być inspirujący dla Polski.

Zwycięzcami tegorocznego rankingu okazały się Singapur, Izrael i Australia. Wysokie miejsca zajęły też Szwecja, Finlandia i Niemcy. Kraje te ze względu na potencjał rozwoju mogą być celem ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw.

O badaniu

Badanie Global Dynamism Index to cykliczne badanie prowadzone przez firmę doradczą Grant Thorton we współpracy z Intelligence Unit, należącą do grupy The Economist. Badanie obejmuje 60 największych gospodarek świata. Analizie poddawane są 22 wskaźniki, które mają największy wpływ na długookresowe perspektywy gospodarcze, wśród nich mamy wskaźniki obrazujące warunki dla eksportu, strukturę demograficzną czy skalę aktywności zawodowej obywateli danego kraju.

Sylwia Zadrożna