Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 24.06.2016

Brexit nie musi się skończyć źle dla polskich eksporterów do Wielkiej Brytanii

Dla Polski Wielka Brytania jest drugim co do wielkości partnerem handlowym. Wymiana handlowa w ciągu ostatnich 10-12 lat co roku rosła stabilnie o 3-5 proc. rocznie.
Posłuchaj
  • Dlaczego dla polskich eksporterów, wysyłających swoje produkty do Wielkiej Brytanii, Brexit może nie być tak straszny, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W samym 2015 r. eksport towarów z Polski do Wielkiej Brytanii wyniósł prawie 12 mld euro.

Wielka Brytania w czołówce naszych odbiorców eksportowych

Piotr Soroczyński główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych podkreśla, że Wielka Brytania znajduje się w ścisłej czołówce polskiego eksportu, do których wysyłamy towary – od sprzętu AGD i RTV, mebli i żywności oraz dóbr zaopatrzeniowych.  

̶  Wiele firm brytyjskich prowadzi produkcję i handel dzięki dostarczanym przez Polskę komponentom i surowcom, mówi ekspert.

 Brexit nie zaszkodzi polskim eksporterom?

Więcej towarów wysyłamy tylko do Niemiec, ale Brexit nie oznacza, że wymiana handlowa z Wielką Brytanią spadnie. Zdaniem eksperta sytuacja naszych eksporterów bardzo się nie zmieni.

Jak ocenia ekspert, jeśli proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii będzie pragmatyczny i zostanie sprawnie przeprowadzony, to regulacje handlowe nie będą odbiegały od obecnych.

̶  Wielka Brytania może pozostać w europejskim obszarze gospodarczym, bez głosu, tak jak Norwegowie czy Szwajcarzy, ale będzie się cały czas cieszyć ze wspólnego rynku – mówi Piotr Soroczyński

Prawdopodobnie od najbliższej zimy rząd brytyjski rozpocznie dwuletnie negocjacje z Komisją Europejską, które doprowadzą do ustalenia, na czym polegać będzie wyjście Wielkiej Brytanii i jaka będzie wzajemna relacji pomiędzy Wielka Brytanią a Unią Europejską po tym okresie.

Justyna Golonko, jk