Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 04.02.2017

Wiceprezes BOŚ: brak kapitału, a nie ekologia barierą w rozwoju przedsiębiorstw

To nie ekologia jest barierą w rozwoju przedsiębiorstw, a brak kapitału - powiedziała w sobotę w Toruniu wiceprezes zarządu BOŚ S.A. Anna Milewska podczas konferencji gospodarczej "Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

- Jest duża grupa osób fizycznych i przedsiębiorstw, które uważają, że wymogi ekologiczne stanowią istotną barierę w rozwoju ich firm. Ekologia w tym rozumieniu kojarzy się głównie z przeszkodą, ponieważ są wyśrubowane normy, dodatkowe obowiązki sprawozdawcze czy droga przez mękę do uzyskania decyzji środowiskowej. Taka opinia i atmosfera podgrzewana jest również przez radykalnych aktywistów, którzy sami siebie zwą ekologami. (…) Ja uważam, że z ekologią takie radykalne zachowania nie mają nic wspólnego - powiedziała w Toruniu wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A. Anna Milewska.

"Ekologia jest nauką o domu"

Jej zdaniem "ekologia jest nauką o domu". - Takie tłumaczenie najbardziej do mnie przemawia. O domu, którym jest miasto, nasza ojczyzna i wreszcie nasza planeta. (...) Ta nauka ma integrować wiele dziedzin nauki w imię naszego dobra. (…) Jest bardzo ważną przesłanką wpływającą na zrównoważony rozwój gospodarczy. Ten ostatni musi być oparty o trzy filary, które harmonijnie rozwijamy – czy to w naszym życiu, czy w firmie. Są nimi profit (zysk), ludzie i nasz dom.

W jej opinii "musimy dbać, żeby profit nie górował nad ludźmi, a ludzie nie górowali nad domem". W swoim wystąpieniu zwróciła się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. "Przeczytałam projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Gdy zostanie ona przyjęta i będzie realizowana, to uważam, że przedsiębiorcy będą mieli za co panu dziękować. (...) W większości tekstu przewija się myśl odnosząca się do zapobiegania degradacji środowiska – nie tylko w kontekście przyrodniczym" - mówiła.

- Dla zrealizowania zrównoważonego rozwoju Polski niezwykle istotna jest dzisiejsza polityka rządu m.in. zrealizowane już programy Rodzina 500 Plus, senioralny, skierowany do osób niepełnosprawnych czy program Mieszkanie Plus - dodała. Odwołując się do słów papieża Jana Pawła II podkreśliła, że te instrumenty budują "fundamenty rozwoju najistotniejszej instytucji – rodziny".

"Rośnie świadomość konsumentów"

- Rośnie dynamicznie świadomość konsumentów, że dalsza degradacja środowiska naturalnego doprowadzi do nieodwracalnych skutków. Nie będziemy potrafili odtworzyć ani gatunków owadów, ani gatunków ptaków, ani nie będziemy w stanie doprowadzić zniszczonej gleby do jej pierwotnego składu. Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że biznes musi być prowadzony w harmonii ze społeczeństwem i przyrodą. Na tym tle coraz większej wagi nabiera społeczna odpowiedzialność biznesu. Jest ona nierozerwalnie związana z zachowaniami proekologicznymi w sferze produkcji, usług i inwestycji - mówiła Milewska.

PAP, awi