Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Adam Kaliński 26.04.2018

Biznes pod kreską. Przybywa firm, które nie mogą się wypłacić

Liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wzrosła o 16 proc. - do 260, co jest najwyższą liczbą w skali ostatniego dziesięciolecia - posaje firma Euler Hermes - ubezpieczyciel należności handlowych.

Jak się dowiadujemy - w marcu opublikowano informacje o niewypłacalności 102 polskich przedsiębiorstw - po raz pierwszy przekroczona została bariera 100 niewypłacalności w skali miesiąca, wobec 78 w marcu ubiegłego roku (wzrost o 31 proc.).

W budowlance rosną koszty

Według Euler Hermes w budownictwie najwięcej niewypłacalności odnotowano w marcu i było ich 23. W odróżnieniu od wielu poprzednich miesięcy z tendencją spadkową, w końcówce I kwartału znowu ponownie niewypłacalne były firmy wyspecjalizowane, a nie tylko ogólnobudowlane, i to wyspecjalizowane m.in. w drogownictwie i inwestycjach towarzyszących.

Jak ocenia ubezpieczyciel należności - prawdziwą przyczyną problemów firm budowlanych jest brak możliwości podzielenia się z inwestorem, szczególnie w krótkim czasie rosnącymi kosztami, w większej części niż ma to miejsce obecnie.

Firmy produkcyjne i usługowe

Z informacji wynika, że firmy produkcyjne ogłosiły w marcu 19 niewypłacalności. Wśród firm produkcyjnych z problemami najliczniejsze przypadki stanowiły firmy zaopatrujące budownictwo. Ponadto sektor produkcji rolno-spożywczej (w marcu – 5 firm ogłosiło niewypłacalność) oraz firmy produkujące i serwisujące maszyny, konstrukcje etc. 

Największą grupą, wśród firm niewypłacalnych, były przedsiębiorstwa z sektora usług (75 w I kwartale, 28 w marcu). Regularnie pojawiają się w tym gronie niewypłacalne firmy z sektora obsługi nieruchomości i inwestycji, reklamy, usług finansowych, placówki lecznicze, firmy z branży IT i gastronomii/turystyki.

Największe niewypłacalności

Euler poinformował, że to w handlu były dwie największe niewypłacalności w marcu, firm o obrotach ponad 200 mln złotych (motoryzacja oraz żywność). Połowa tych niewypłacalności to handel wyrobami budowlanymi i inwestycyjnymi, połowa zaś – konsumenckimi (nie tylko żywność, ale też kosmetyki, wyposażenie mieszkań etc.).

Liczba niewypłacalności w I kwartale wzrosła rok do roku w centrum kraju - w największym stopniu w trzech województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim.

ak, NRG