Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 29.10.2020

Większe limity, dłuższe terminy, zerowe stawki VAT. Rząd wprowadza pakiet ulg na walkę z koronawirusem

Wśród proponowanych rozwiązań są m.in.: podwójne odliczenia od dochodu wydatków na walkę z koronawirusem, większe limity, rozszerzenie ulg innowacyjnej, zwolnienia i dłuższe terminy dla dotkniętych pandemią, zerowe stawki VAT na sprzęt.

W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie odliczona od dochodu - informuje PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.

MF pracuje nad przedłużeniem stawki 0 proc. VAT na darowizny laptopów do szkół w czasie pandemii.

Posłowie przyjęli ważne nowelizacje ustaw fiskalnych

Resort finansów w informacji przekazanej PAP odniósł się do uchwalonej w środę nowelizacji, która przewiduje m.in. opodatkowanie spółek komandytowych CIT, ograniczenie tzw. ulgi abolicyjnej, podniesienie limitu przychodów uprawniającego do korzystania z 9 proc., czy ryczałtu.

Nowelizacja przewiduje też odliczenia bez limitu w PIT i CIT darowizn przeznaczonych na walkę z koronawirusem

Ministerstwo zwraca uwagę, że nowelizacja wprowadza też odliczenie w podatku PIT i CIT bez limitu dla darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Ulga na darowiznę przeznaczona na walkę z koronawirusem odliczona będzie podwójnie od dochodu

Jak zaznaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, resort powraca do ulgi z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem.

"Zachęcamy wszystkich do solidarności, do przekazywania szpitalom sprzętu leczniczego i ochronnego, a szkołom – nowego sprzętu elektronicznego, potrzebnego uczniom i studentom do udziału w zdalnych zajęciach.

W najbliższych, kluczowych trzech miesiącach walki z COVID-19, każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie, aż w 200-proc. odliczona od dochodu" - podkreślił.


shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Sejm znowelizował ustawy fiskalne. Mają uniemożliwić wyprowadzanie pieniędzy do rajów podatkowych



Zaznaczył, że ministerstwo chce w maksymalnym stopniu wspierać produkcję sprzętu i wyposażenia niezbędnego do walki z COVID-19, dlatego producenci towarów, które są związane z walką z epidemią, będą mogli skorzystać z jednorazowej amortyzacji wydatków związanych z otwarciem i utrzymaniem produkcji.

Do tego firmy wprowadzające nowoczesne rozwiązania w walce z koronawirusem mogą korzystać z tzw. ulg innowacyjnych

- Dodatkowo firmy pracujące nad nowoczesnymi rozwiązaniami wspomagającymi walkę z COVID-19 aż do końca epidemii będą mogły na preferencyjnych zasadach korzystać z ulg B+R i IP-Box" - dodał wiceminister.

Z ulg można korzystać już od października


Jak informuje MF, zgodnie ze zmianami, od października do grudnia 2020 r. będzie można odliczyć 200 proc. wartości przekazanej darowizny.

W okresie styczeń – marzec 2021 r. będzie to 150 proc. wartości, a potem, aż do zakończenia stanu epidemii - 100 proc. bez limitu.

Podobne rozwiązanie wprowadzono wiosną tego roku - dotyczyło darowizn medycznych przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r.


ASEJM.jpg
Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT. Zobacz, których firm dotyczy

Nowe rozwiązania wprowadzają też ulgi dla dłużników o obniżonych dochodach w związku z koronawirusem

Ministerstwo tłumaczy, że nowelizacja przewiduje ponadto przedłużenie na kolejne okresy trwania pandemii, zwolnienia dłużnika z obowiązku zwiększania dochodu przy obliczaniu należnej zaliczki o niezapłacone w terminie zobowiązania.



„Zwolnienie to, tak jak obecnie, dotyczyć będzie dłużników, którzy ponoszą negatywne konsekwencje pandemii i którzy osiągają w związku z tym obniżone przychody. Dłużnicy z analogicznego zwolnienia będą korzystali również przy rozliczeniu podatku należnego za rok podatkowy, czyli w zeznaniu rocznym" - wyjaśnia ministerstwo.


budowa mieszkania mieszkanie blok 1200.jpg
Pakiet mieszkaniowy uchwalony. Zobacz, jakie formy wsparcia przewiduje



W przypadku wierzyciela nadal obowiązywać będzie przy obliczaniu należnych zaliczek skrócony okres z 90 do 30 dni, po którym wierzyciel będzie mógł odliczyć od dochodu nieuregulowane w terminie wierzytelności. Również w tym przypadku obowiązywać będą analogiczne rozwiązania przy obliczaniu podatku należnego za rok podatkowy, czyli w zeznaniu rocznym.

Można też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na pomoc w walce z koronawirusem

Zgodnie z nowelizacją, możliwe będzie zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych w związku z udzieleniem pomocy (nieodpłatnego świadczenia) na rzecz podmiotów biorących udział w walce z COVID-19, np. szpitalom, Agencji Rezerw Materiałowych, Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, przy jednoczesnym wyłączeniu z przychów podlegających opodatkowaniu otrzymanej przez te podmioty pomocy.

Trwają prace nad przedłużeniem zerowej stawki VAT na darowany szkołom sprzęt komputerowy

"Trwają prace nad przedłużeniem stawki 0 proc. VAT na darowizny laptopów do szkół i jednostek oświaty w czasie pandemii (obecne przepisy wygasły 30 czerwca br.). To rozwiązanie również obowiązywało wiosną – według tych samych zasad" - informuje MF.

Jednocześnie nowelizacja ma uszczelnić system i położyć tamę ucieczce do rajów podatkowych

Uchwalona w środę nowela ma - w założeniu resortu finansów - uszczelnić system podatkowy oraz poprawić kondycję sektora firm małych i średnich w sytuacji spowodowanej przez pandemię. Przewidziano, że spółki komandytowe mają być podatnikami CIT.

Podatnicy, których przychody w roku poprzednim przekroczyły równowartości 50 mln euro, będą musieli publikować informacje o realizowanej strategii podatkowej. Obowiązek taki będzie dotyczył również podatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), niezależnie od wysokości osiąganych przez taką grupę przychodów.

Ograniczono limit odliczania tzw. ulgi abolicyjnej

Zaproponowano też wprowadzenie limitu odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Ograniczenie w uldze abolicyjnej nie będzie dotyczyć dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

Ponadto podniesiono z 1,2 mln euro do 2 mln euro limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT.

Natomiast w ustawie o ryczałcie podniesiony został limit przychodów – z 250 tys. do 2 mln euro – warunkujący wybór ryczałtu. Zmniejszeniu uległa też wysokość niektórych stawek ryczałtu.

PAP, jk