Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 23.06.2017

Wskaźniki PMI na razie nie ruszyły europejskimi giełdami

W zachodniej Europie na giełdach zniżki indeksów. PMI-e na razie nie ruszyły rynkiem - informują maklerzy.

W piątek publikacja wskaźników PMI dla przemysłu i usług po pierwszej połowie czerwca m.in. we Francji, Niemczech i strefie euro.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 55,0 pkt. wobec 53,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane. Analitycy szacowali 54,0 pkt.

Zaś PMI w sektorze usług Francji wyniósł w czerwcu 55,3 pkt. wobec 57,2 pkt. poprzednio. Tymczasem analitycy szacowali 57,0 pkt.

Francuzi podali też dane o PKB w swojej gospodarce - lepsze niż wcześniej szacowano.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 0,5 proc. w I kwartale 2017 r. kdk, podczas gdy w IV kw. wzrósł również o 0,5 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee w końcowym wyliczeniu. Wcześniej spodziewano się, że PKB kdk wzrośnie o 0,4 proc.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w I kwartale o 1,1 proc., po wzroście w IV kwartale o 1,2 proc. - podał Insee.
Tu oceniano, że PKB wzrośnie w I kw. o 1,0 proc.

W Niemczech indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w czerwcu 59,3 pkt. wobec 59,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 59,0 pkt.

Słabiej w usługach - PMI w tym sektorze wyniósł w czerwcu 53,7 pkt. wobec 55,4 pkt. poprzednio, a tu analitycy szacowali 55,4 pkt.

O 10.00 będą dane PMI ze strefy euro.

Zyskują spółki z sektora media, tracą firmy spożywcze i browarnicze

Na razie na giełdach w Europie zyskują spółki z sektora media, tracą firmy spożywcze i browarnicze.

Po południu na rynku pojawią się PMI-e w przemyśle i usługach w USA, a także informacja o sprzedaży nowych domów na amerykańskim rynku nieruchomości w maju.

Na piątek zaplanowano też wystąpienia przedstawicieli Fed.

James Bullard, prezes Fed z St. Louis, o 17.15 wystąpi w Illinois Bankers Association w Nashville. W wywiadzie dla "The Wall Street Journal" Bullard uznał prognozowaną ścieżkę zmian stóp procentowych w USA jako "agresywną".

Bullard ocenił, że ubiegłotygodniowa podwyżka stóp procentowych w USA, o 25 pkt. bazowych, nie jest "jakimś dużym problemem", ale prognozy podwyżki stopy funduszy federalnych do 3,0 proc. w ciągu najbliższych 2,5 roku są "niepotrzebnie agresywne".

- Wydaje się, że trajektoria zmian stóp procentowych, jakie określił Fed, była nieodpowiednia ze względu na sytuację w jakiej się znajdujemy - stwierdził Bullar.

Bullar ocenił też, że lepiej aby Fed wcześniej niż później rozpoczął ograniczanie aktywów w swoim portfolio.

W piątek, oprócz wspomnianego wyżej Bullarda, wystąpi też prezes Fed z Cleveland Loretta Mester. O 18.40 wygłosi ona mowę podczas 13 Policy Summit on Housing, Human Capital and Inequality w Cleveland.

Gubernator Fed Jerome Powell od 20.15 zabierze głos podczas sympozjum Chicago Fed.

Tymczasem amerykańska Rezerwa Federalna podała w czwartek, że 34 największe amerykańskie banki przeszły pomyślnie stress testy świadczące o ich odporności na przetrzymanie ewentualnych szoków w gospodarce.

- Wyniki tegorocznych stress testów pokazują, że nawet podczas ostrej recesji, największe banki w USA utrzymałyby dobrą kapitalizację - napisał w komunikacie gubernator Fed Jerome Powell.

PAP, awi