Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 21.10.2015

Pielęgniarki i położne - ciche bohaterki drugiego planu

- Im więcej czasu, energii, wysiłku i wiedzy położne i pielęgniarki będą mogły poświęcić pacjentom, tym mniej ludzi będzie korzystało z ostrej medycyny naprawczej - mówi dr Grażyna Rogala-Pawelczyk.
Posłuchaj
  • Jaka jest sytuacja pielęgniarek i położnych w Polsce? (Debata medyczna/ Jedynka)
Czytaj także

Choć pielęgniarki i położne w Polsce są znakomicie wykształcone, często uczestniczące w kursach podwyższających ich kompetencje, to jednak nie idzie to w parze z ich zarobkami. - Pomimo bardzo wysokich kwalifikacji oraz tego, że ich grupa zawodowa posiada wysoki stopień zaufania publicznego, to do szkół i na studia pielęgniarskie dociera niewiele osób, głównie ze względu na niskie wynagrodzenie - mówi dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Goście radiowej Jedynki przypominają, że położne zajmują się kobietami w bardzo wielu obszarach od momentu urodzenia do śmierci. - Każda z kobiet podpisuje deklarację, dotyczącą uczestnictwa w programie, w którym jest położna środowiskowa. Problemy okołomenopauzalne, starość to także elementy opieki położnej - opowiada prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska. Jak dodaje, położna może przyjść do domu pacjentki, zdiagnozować problem i podpowiedzieć, co należy zrobić.

W audycji mówiliśmy o tym, w jakich sytuacjach należy zwrócić się do pielęgniarki i dlaczego niezwykle ważną cechą charakteru w przypadku tego typu pracy jest empatia.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Iwona Schymalla

Goście: dr Grażyna Rogala-Pawelczyk (prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych), prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska (prodziekan kierunku położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 18.10.2015

Godzina emisji: 16.15

sm/pg