Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 23.07.2013

Wielkie długi Europy. Nawet 160 procent PKB!

W Unii Europejskiej najbardziej zadłużone są państwa strefy euro. Tam średnia długu publicznego to 92 procent PKB. Średnia wszystkich państw Unii to 86 procent PKB.
Wielkie długi Europy. Nawet 160 procent PKBRada Unii Europejskiej

Polscy politycy debatują na temat rosnącego długu publicznego i rządowych planów zawieszenia progu ostrożnościowego. Chodzi o obowiązujący obecnie próg  50 procent PKB, który nie pozwala na dalsze zadłużanie i zwiększanie deficytu.

A jak Polska wypada na tle pozostałych krajów Unii? Okazuje się, że nie jest aż tak źle. Z danych Eurostatu z pierwszego kwartału tego roku wynika, że dług w naszym kraju wyniósł 57,3 procent PKB. Długi w Europie osiągają rekordowe poziomy, a Polska jest w grupie jedenastu państw, które nie przekraczają dopuszczalnego limitu w wysokości 60 procent PKB. To próg zapisany w unijnych przepisach, jednak tylko kraje strefy euro są karane sankcjami za jego przekroczenie.

Tymczasem najbardziej zadłużony jest właśnie euroland. Aż 12 państw z 17 przekracza dopuszczalny limit. Na niechlubnym, pierwszym miejscu jest Grecja z długiem wynoszącym ponad 160 procent PKB; następnie są Włochy, Portugalia, Irlandia i Belgia - w tych czterech krajach dług przekracza 100 procent. Najlepiej pod tym względem jest w Estonii, której zadłużenie wynosi zaledwie 10 procent PKB. Bardzo dobrze wypadają też Bułgaria i Luksemburg. Średnia unijna długu publicznego to prawie 86 procent. W eurolandzie przekroczył on 92 procent.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>