Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Tomasz Owsiński 17.12.2014

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
Kolejowy Dworzec Główny we Lwowie jest jedną najdoskonalszych konstrukcji inżynierskich tego miasta z epoki secesji.Kolejowy Dworzec Główny we Lwowie jest jedną najdoskonalszych konstrukcji inżynierskich tego miasta z epoki secesji.Wikipedia/ Mareksilarski/C.C. 2.5

- To miasto znałam jako dziecko, przyjmowałam je takim, jakie jest, nie było to wówczas dla mnie aż tak ważne jak teraz, gdy mieszkam już w Polsce. Obecnie patrzę na Lwów trochę przez inny pryzmat. Pojawia się miłość do tego miasta - dodała.

Jacek Tokarski, pomysłodawca i redaktor książki "Secesje we Lwowie" przyznał, że pomysł na książkę powstał z zachwytu i zainteresowania architekturą secesyjna tego miasta. - To realizacja marzenia. Lwów znam bardzo dobrze, być może znam to miasto najlepiej ze wszystkich i jest mi bliskie - powiedział.

Żanna Komar powiedziała, że układ książki determinowany jest chronologicznie, ale także przez osoby, które odegrały największą rolę w kształtowaniu stylu secesyjnego w architekturze Lwowa.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadził: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Żanna Komar (współautorka książki "Secesje we Lwowie"), Jacek Tokarski (pomysłodawca i redaktor książki) i prof. Jakub Lewicki (historyk sztuki z UKSW)

Data emisji: 16.12.2014

Godzina emisji: 21.30

to/mc