Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 28.02.2012

Drugie życie skarbów Podkarpacia

Prawdopodobnie każdy z nas - przynajmniej z widzenia - zna te niewielkie drewniane kościółki i cerkwie: kryte gontem, ze spadzistymi dachami i niewielkimi okienkami, z których roztacza się widok na falujący podkarpacki krajobraz.
Kościół św. Marcina w Grywałdzie na Podhalu.Kościół św. Marcina w Grywałdzie na Podhalu. Tomasz Bienias/Wikipedia, lic. GNU
Posłuchaj
  • O zabytkach sakralnych z terenów Podkarpacia z gośćmi rozmawiała Justyna Piernik.
Czytaj także

W większości z nich wciąż odprawiane są nabożeństwa, można usłyszeć śpiew wiernych i poczuć zapach kadzidła. Ukryte w półmroku wnętrza przez lata dawały schronienie tym, którzy potrzebowali chwili wytchnienia od codziennych problemów i chcieli znaleźć się bliżej Boga.


– Jak dobrze wiemy, historia ubiegłego wieku radykalnie zmieniła krajobraz tych terenów. Wojna, przesiedlenia, komunizm; to wszystko nie pozostało bez wpływu na delikatną materię drewnianych obiektów zabytkowych. Na jej niekorzyść działa też czas. Na szczęście ostatnie lata przynoszą nam coraz więcej bardzo ciekawych inicjatyw, często samych społeczności lokalnych, które przywracają te obiekty życiu – mówiła podczas audycji w Dwójce Justyna Piernik.


W sobotniej audycji z cyklu "Przestrzenie kultury" rozmawiano na temat nowego życia zabytków sakralnych na Podkarpaciu. Gośćmi Justyny Piernik byli: dr Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu; Krzysztof Zieliński, regionalista, członek Stowarzyszenia Pro Carpathia z Rzeszowa, redaktor "Leksykonu drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu"; Jacek Grzegorzak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej, oraz Jarosław Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.