Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 12.02.2013

Franz Kafka w obozie koncentracyjnym

Pewnego dnia człowiek budzi się przemieniony w dużego robaka. Bohater innej, chyba najsłynniejszej opowieści – Józef K. zostaje, z niewiadomych mu powodów, aresztowany. W kafkowskim świecie nie ma miejsca na wolność…
Praski pomnik Franza KafkiPraski pomnik Franza KafkiSara Biljana/Flickr, lic. CC
Galeria Posłuchaj
  • "Wstrętne lektury" - dyskusja o Franzu Kafce
Czytaj także

Goście audycji z cyklu "Te wstrętne lektury" przypomnieli, że przemoc, tak częsta w twórczości Kafki, ma znaczenie symboliczne. Intensywna obecność na kartach praskiego autora refleksji na temat różnych form zniewolenia skłania badaczy do wniosku, że Kafka nawiązywał w pewnym sensie do rozwoju ideologii nacjonalistycznych. – Kafka niemal w każdej powieści naznacza swoich bohaterów tak jak naznaczani byli więźniowie obozów koncentracyjnych – wyjaśniał profesor Tomasz Wójcik.
Część ekspertów uważa, że obrazy przemocy i atmosfera osaczania obecne w twórczości Kafki mają związek z narodowością autora "Procesu". – O Kafce nie bez powodu mówi się jako o pisarzu alienacji. W swoim przekonaniu nie był Czechem, Niemcem czy Żydem, mimo że był związany z każdą z tych kultur – mówiła profesor Grażyna Szelągowska.
Spotkanie poświęcone twórczości Franza Kafki odbyło się w warszawskim Liceum im. Adama Mickiewicza. Dyskusję prowadziła Hanna Maria Giza.

>>Posłuchaj audycji z cyklu "Te wstrętne lektury"