Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 30.04.2010

Przemoc w rodzinie wobec kobiet - SD

Gdzie pokrzywdzone kobiety mogą szukać pomocy...

Na naszej antenie trwa kampania "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc".
Od poniedziałku mówiliśmy o przemocy w rodzinie wobec kobiet. Dzisiaj wskażemy, gdzie pokrzywdzone kobiety mogą szukać pomocy. Te informacje zbierała Agnieszka Jas:

„Potrzebujesz pomocy – zadzwoń: 0-800 200 001”

W każdym dużym mieście działa wiele organizacji, stowarzyszeń i ośrodków wsparcia, które pomagają kobietom będącym ofiarami przemocy w rodzinie. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach, ale coraz częściej tam również powstają grupy wsparcia lub oddziały większych fundacji. Gdzie pokrzywdzone mogą znaleźć pomoc?

Marek Szambelan z Fundacji „Razem lepiej”: - W różnych instytucjach, jak: policja, prokuratura, służby zdrowia, MOPS-y , gminne ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, „Niebieska Linia”.

Informacje o tych miejscach można znaleźć w urzędach gmin, miast i dzielnic.

Renata Durda z „Niebieskiej Linii”: - Takie informacje są też na stronie internetowej „Niebieskiej Linii”, wystarczy wpisać nazwę miejscowości.

- Po prostu otworzyłam komputer i zaczęłam szukać pomocy w Internecie. Okazało się, że taka pomoc mogę znaleźć parę ulic dalej. Zaczęłam chodzić na grupę wsparcia, potem dostałam się na indywidualne spotkania z psychologiem. Zaczęła istnieć dla mnie szansa, że będę mogła zacząć normalne życie.

Dorota Tietz z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie: - Policjanci zawsze reagują na wszelkie informacje o popełnieniu przestępstwa. Policjant, który widzi, że jest kobieta, nad którą znęca się oprawca, informuje co może zrobić, z jakiej pomocy skorzystać.

Podczas interwencji policjant zakłada „niebieską kartę”, w której sa zawarte informacje o ofierze i rodzaju przemocy. Taka kartę zakładają też pracownicy socjalni, którzy współpracują z policją.

Ewa Korycka z Ośrodka Pomocy Społecznej Warszawa-Żoliborz: - Dzielnicowy ma obowiązek powiadomić ośrodek, że w takiej rodzinie jest prowadzona procedura „niebieskiej karty”. W ramach tej współpracy możemy się wymieniać informacjami, ale też wspólnie wchodzić do takiej rodziny, szczególnie gdy mamy do czynienia z agresywnym sprawcą.

Policjanci, psycholodzy, pracownicy socjalni i prawnicy są po to, aby wysłuchać, udzielić porady i pomóc w rozwiązaniu problemu.
Nie można się wstydzić, sprawca nie ma oporów w zadawaniu bólu, dlatego szukanie pomocy nie jest niczym wstydliwym.
Listę instytucji i organizacji, które pomagają kobietom będącym ofiarami przemocy w rodzinie, można znaleźć na stronie internetowej:
www.pokrzywdzeni.gov.pl