Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 03.07.2017

Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".

Kuncewiczówka1200.jpg
Kazimierz Dolny. "Kuncewiczówka to własny kawałek nieba"

Kapela Gołoborze eksploruje muzyczne tradycje z południa regionu kaliskiego. Wiele melodii trio zaczerpnęło od ludowego skrzypka Leona Lewandowskiego, na którego natrafił podczas badań terenowych Mateusz Raszewski. - Znalazłem go pierwszego dnia poszukiwań, choć wszyscy mówili, że w regionie skrzypków nie ma. Jeździliśmy do niego, żeby mieć kontakt z korzeniami, z muzyką niestylizowaną i ze starym muzykantem, który przekaże wiedzę tradycyjną bezpośrednio - wspominał muzyk kapeli Gołoborze.

W skład zespołu wchodzą także Marcin Małecki grający na basach i Piotr Rogaliński grający na bębnie. Muzycy opowiadali o tym, co łączy polską muzykę ludową z rock'n'rollem, a także o modzie na ludowe basy. Mateusz Raszewski, który jest lutnikiem, zdradzał, co decyduje o dobrym brzmieniu basów i dlaczego trudno zdobyć materiał do wykonania tego instrumentu. Kapela Gołoborze zapraszała też na Wiejski Klub Tańca do Czempisza - pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkopolsce.

***

Tytuł audyji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Mateusz Raszewski, Marcin Małecki i Piotr Rogaliński (Kapela Gołoborze)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/mc