Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 28.08.2013

Będzie nowy Prymas Polski? Zdecyduje Franciszek

Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk kończy w środę 75 lat. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego złożył na ręce papieża rezygnacji z urzędu biskupa diecezji gnieźnieńskiej, którą kieruje.
Prymas Polski abp Józef KowalczykPrymas Polski abp Józef Kowalczykprymaspolski.pl

Arcybiskup Józef Kowalczyk może przestać być prymasem. O tym czy przejdzie na emeryturę, czy nadal będzie pracował na swoim obecnym miejscu zdecyduje papież. - Arcybiskup to wybitna postać Kościoła - mówi Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Rozmówca IAR przypomina, że arcybiskup Kowalczyk przez 21 lat był nuncjuszem apostolskim w Polsce. Zdaniem Marcina Przeciszewskiego to pewnie rekord Guinnessa. To też znaczy, że Watykan bardzo go sobie cenił - dodaje prezes KAI-u. To jego zasługą, jeszcze jako nuncjusza apostolskiego było wynegocjowanie Konkordatu między Polską i Stolica Apostolską. Dokument reguluje stosunki między państwem a Kościołem. Marcin Przeciszewski przypomina, że prymas był jednym z głównych negocjatorów Konkordatu. Przez 5 lat walczył z lewicą, która nie chciała wówczas ratyfikacji konkordatu.

Józef Kowalczyk urodził się 28 sierpnia 1938 roku w Jadownikach Mokrych. W 1956 roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie. 14 stycznia 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1963 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a dwa lata później wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, gdzie w 1968 uzyskał doktorat. Ukończył również studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego w Studium Rotalnym, uzyskując dyplom adwokata rotalnego, i z zakresu archiwistyki, uzyskując tytuł archiwisty w Tajnym Archiwum Watykańskim.

Następnie pracował między innymi w Kongregacji do spraw Dyscypliny Sakramentów od 1969 roku i w Zespole do Spraw Stałych Kontaktów Roboczych Między Rządem PRL i Stolicą Apostolską w latach 1976-78. W 1978 roku papież Jan Paweł II powierzył mu misję stworzenia polskiej sekcji w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Po wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską, 26 sierpnia 1989 roku został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa tytularnego Heraklei. Święcenia biskupie przyjął 20 października 1989 roku w Bazylice świętego Piotra, z rąk papieża Jana Pawła II.

26 listopada Kowalczyk zainaugurował kościelną misję apostolską w Polsce. 6 grudnia 1989 w Belwederze złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta PRL Wojciecha Jaruzelskiego. Arcybiskup Kowalczyk ma na swoim koncie liczne publikacje, w tym "Dojrzewanie czasu", "Tym, którzy Polskę stanowią" i "Świadectwo i służba. Rozmowy o życiu i Kościele". W Jadownikach Mokrych był inicjatorem budowy Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz Izby Pamięci Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II przy tym ośrodku.

IAR/aj