Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 20.05.2015

Madagaskar, czyli młodość Jana Karskiego

– Słowem "Madagaskar" Jan Karski ironicznie zrecenzował to, co działo się w Polsce w latach 30. – mówił Waldemar Piasecki, autor biografii "Jan Karski. Jedno życie".
Jan Karski przed wojną ukończył wydział prawa i dyplomacji na Uniwersytecie Jana Kazimierza we LwowieJan Karski przed wojną ukończył wydział prawa i dyplomacji na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie Lilly_M/Wikimedia/cc
Posłuchaj
  • Waldemar Piasecki o swojej książce "Jan Karski. Jedno życie" (Poranek Dwójki)
Czytaj także

To pierwszy tom zaplanowanej na trzy części opowieści o życiu Jana Karskiego. Książka kończy się na 1939 r., a więc jeszcze przed okresem, który uczynił go legendą. Jan Karski był przed wojną piłsudczykiem, członkiem Legionu Młodych. Celem tej sanacyjnej młodzieżówki była służba państwu, co odróżniało ją wyraźnie od obozu narodowego.

Podtytuł pierwszego tomu brzmi "Madagaskar" i odnosi się do żywych w latach międzywojennych wielkościowych dążeń II RP. Polska prowadziła wtedy poważne rozmowy z Francją na temat przekazania naszemu krajowi Madagaskaru. Jak każde wielkie państwo, chcieliśmy mieć egzotyczną kolonię. Niektóre pomysły jej zagospodarowania były jednak przerażające.

***
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Waldemar Piasecki (sekretarz Jana Karskiego w ostatnich latach jego życia)
Data emisji: 20.05.2015
Godzina emisji: 8.35
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/ei