Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Anna Myśliwiec 29.08.2019

"Polanim". Ślady tęsknoty za Polską

- To trochę taki paradoks, bo wydawałoby się, że jeśli Żydzi przyjeżdżają do swojego kraju i chcą już tam być po prostu Żydami, mogą nimi tam już być, to nagle zaczynają identyfikować się ze swoim krajem pochodzenia - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Karolina Przewrocka-Aderet, autorka książki "Polanim. Z Polski do Izraela".
Posłuchaj
  • Karolina Przewrocka-Aderet o książce "Polanim. Z Polski do Izraela" (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

Autorka książki podkreśliła, że Żydzi polscy mają bardzo silną identyfikację, ale każdy z nich ma inną historię. - Wielu ludzi, którzy mają polskie korzenie, zachowuje się po polsku. Przechowują w swoich domach wielkie polskie biblioteki po swoich rodzicach, wiele osób posługuje się nadal językiem polskim, tęskni, myśli i Polsce, ogląda wiadomości - opowiadała Karolina Przewrocka-Aderet.

Jak zaznaczyła pisarka, każda z tych emigracji wiązała się z ogromną depresją i rozpoczęciem życia od nowa. Bez względu na to, jakie wykształcenie lub stanowisko zdobyły te osoby, w Izraelu musiały zaczynać wszystko od nowa. - Ci ludzie tam przyjeżdżali tracąc właściwie wszystko, co mieli w Polsce, przenosząc się na piaszczysty grunt – i to dosłownie - mówiła dziennikarka.

Jakie ślady polskości można spotkać w Tel Avivie? I dlaczego o historiach Żydów polskich się nie mowi? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Karolina Przewrocka-Aderet (dziennikarka, autorka książki "Polanim. Z Polski do Izraela")

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

am