Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Piotr Grabka 10.10.2019

Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

- Jestem bardzo ciekawy, co Olga Tokarczuk napisze teraz, bo ona nigdy się nie powtarza. Pracuje fantastycznie i za każdym razem wymyśla coś nowego. Tym, co ją wyróżnia spośród innych pisarzy nie jest tworzenie autonomicznej fikcji pochłaniającej czytelnika. Ona chce coś zmienić w naszych głowach, w naszym spojrzeniu na świat - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
Galeria Posłuchaj
  • Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Komentarze (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

PAP Olga Tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. W audycji "Wybieram Dwójkę" ogromnie prestiżową nagrodę Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w dziedzinie literatury dla polskiej autorki komentowali Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i prof. Ryszard Nycz.

- Wydaje mi się, że mimo wszystko było to zaskoczenie, bo Nobel zwykle zaskakuje. Olga Tokarczuk była wymieniana jako trzecia na liście i mieliśmy nadzieję, że so tego dojdzie, ale i tak po ogłoszeniu werdyktu prawie spadłam z krzesła - powiedziała Justyna Sobolewska. - Bardzo się cieszę, bo kibicuję Oldze Tokarczuk i jej twórczości od lat. To co najlepsze w jej książkach to trafienie w rezonans, po którym czytelnik mówi: ach, ja to wiedziałem - dodał prof. Ryszard Nycz.

Olga Tokarczyk jest autorką 17 książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek - ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 - otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.

- To jest także Nobel dla powieści. "Księgi Jakubowe" to wielka, opasła epopeja, która rezonuje z naszą rzeczywistością w ciekawy sposób, bo przecież opisuje koniec XVIII wieku, chwiejny moment świata, gdy zderzają się era wiary z erą rozumu. Poza tym, to bardzo ciekawe sięgnięcie do gatunku powieści historycznej. Wydaje się, że tą rzeczywistością najciekawszą dla Olgi Tokarczuk jest historia właśnie, będąca źródłem tematów literackich - zauważyła Justyna Sobolewska.


Tokarczuk_1200.jpg
Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Zapraszamy do wysłuchana nagrania audycji z gorącymi komentarzami na temat twórczości Olgi Tokarczuk i przyznania pisarce literackiego Nobla.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: prof. Ryszard Nycz i Justyna Sobolewska

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 16.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko/kd