Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 26.07.2010

Film słaby i nudny, a może taki jest właśnie świat

Zapraszamy na rozmowę o filmie "Wszyscy inni", zdobywcy Grand Prix MFF w Berlinie.
SardyniaSardyniaźr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Sezon na Dwójkę. Rozmowa o filmie: Wszyscy inni
Czytaj także

Gitti (Birgit Minichmayr) i Chris (Lars Eidinger) są młodzi, wykształceni, niezależni i zakochani. Spędzają wakacje w domu rodziców Chrisa na Sardynii. Spotykają się z parą, z której postaw i nawyków się naśmiewają. Ale znajomi psują im samopoczucie. Reprezentują wszystkich innych, którzy stale towarzyszą naszym związkom, kształtując, komentując i niszcząc je. Jedynym, co łączy kochanków, okazuje się być kryzys wartości. Film - zauważony na MFF w Berlinie - opowiada o kryzysie pary. Tropy literacko- filmowe prowadzą od Strindberga, Bergmana, do Polańskiego, Antonioniego i dalej…

O filmie Maren Adu nagrodzonym w Berlinie Grand Prix Michał Montowski rozmawiał ze swoimi gośćmi: prof. Jakubem Lichańskim i Bożeną Janicką.

Film został nagrodzony na berlińskim festiwalu i ciepło przyjęty przez krytykę, jednak rozmowa o tym dziele wychodzi niespodziewanie od oceny negatywnej: brakuje tu klimatu, kontekst trudno zrozumieć, wykonanie pozostawia wiele do życzenia, film nużący jest i po prostu piekielne nudny (widzowie wychodzili w trakcie seansu). Mimo wielkiego apetytu na nowy film w duchu Bergmana i Antonioniego (apetytu twórców, jak i widzów) – coś tu nie wyszło. Dlaczego oglądający nie wytrzymali do końca?

_


Rozmówcy próbują jednak zrekonstruować znaczenie tego filmu, szukają przyczyn zainteresowania, jakie ten obraz zdobył w Niemczech. Bożena Janicka stwierdza, że rzecz cała dotyczy dwóch kluczowych dla nowoczesności idei – ekologii i feminizmu – ale pokazuje początek światopoglądowych zmian i przepotwarzeń.

Drugim tropem interpretacyjnym jest kwestia relacji między płciami – relacji niejednoznacznych, trudnych, opartych przede wszystkim na seksie.

Kobieta wg Maren Adu jest pełna hipokryzji, podstępu i fałszu, mężczyzna zaś – niedojrzały i niepewny swojej męskości. Michał Montowski wraz ze swoimi gośćmi , przy bardzo interesującym współudziale słuchaczy, próbują zrozumieć tę negatywną ocenę współczesnej (ponowoczesnej) pary, próbują dociec, dlaczego Wszyscy inni jest tak dobry, skoro jest tak zły…

Zapraszamy do wysłuchania "Sezonu na Dwójkę" poświęconego filmowi "Wszyscy inni".


23 lipca (piątek), godz. 18:00