Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szydłowska 30.03.2013

RDK na Święta!

Dla nas Święta to czas spotkań, takich prawdziwych, podczas których bez pośpiechu i powierzchowności można przyjrzeć się drugiemu człowiekowi. Taki właśnie będzie dzisiejszy program - nieśpieszny, poświęcony naszym gościom i bohaterom.
Umm AbduhUmm Abduhaut. Filip Ćwik
Galeria

Nasi goście to Marta Górnicka, Filip Springer i Filip Ćwik, bohaterów i tematów będzie znacznie więcej - każdy gość otwiera nowy rozdział.

Czasami wyobrażam sobie, jak tu przychodzi. Wysiada z autobusu przy pawilonie. Ma laskę i futrzaną czapkę. Jest zima. Tak to sobie wymyślam. Idzie ostrożnie alejką obok biblioteki, potem mija przedszkole. W labiryncie zaparkowanych byle jak samochodów szuka cierpliwie przejścia. Nic nie mówi, po prostu patrzy. Pociąga nosem, jest mróz. Śnieg skrzypi mu pod nogami.”

/

Tak się zaczyna „Zaczyn”… Nowa książka Filipa Springera. Opowieść o przestrzeniach Zofii i Oskara Hansenów. Ukaże się na początku maja, ale w Radiowym Domu Kultury, w świątecznym wydaniu, zajrzymy do niej już teraz (jako pierwsi).
W wyobraźni Filipa Oskar Hansen przychodzi na Przyczółek Grochowski. To miejsce ich łączy. Hansen, wraz żoną, zaprojektował je przed laty, Springer teraz tam mieszka. Ale książka nie jest opowieścią jedynie o warszawskim osiedlu. To podróż – do miejsc, w których oboje (Zofia i Oskar) dorastali, pracowali, projektowali, żyli. To opowieść o architektach dziś już nieco zapomnianych, o ludziach odważnych i zdeterminowanych w realizowaniu własnych wizji. To świetnie napisana książka, która – byłoby dobrze – skłoni wiele osób do refleksji… A przynajmniej – powinna.
Filip Springer jest gościem świątecznego Radiowego Domu Kultury.


Marta Górnicka napisała we wstępie do swojego najnowszego spektaklu tak : „Jestem całopalną ofiarą każdego systemu”. Pisał o sobie w ten sposób Władysław Broniewski, ujawniając dramatyczne napięcie między miażdżącą presją ideologii, a wiarą w siłę poetyckiego słowa, które miało zarazem rewolucjonizować świat i ratować podmiotowość. Dziś te teksty, przepisane na chórową maszynerię zbiorowego ciała i głosu, uderzają z nieprawdopodobną siłą. Rewolucyjne wiersze z lat 30. brzmią jak korporacyjna pieśń performansu efektywności.

Trzeci spektakl Marty Górnickiej Reqiemaszyna to kontynuacja prowadzonej przez reżyserkę pracy nad stworzeniem nowoczesnego CHÓRU tragicznego, w której centrum leży krytyczna refleksja nad człowiekiem ustanawianym przez kulturowe, społeczne, ekonomiczne i religijne normy. Tym razem głos CHÓRU wymierzony jest w rzeczywistość powszechnego urynkowienia. To ciało/głos społeczeństwa zakleszczonego między terrorem bezrobocia a wymogiem pracy ponad siły. Na scenie staje chór performerów, by wykonać ekstatyczne requiem dla systemu, w którym wolność zmieniła się w technologię władzy. Libretto wykorzystuje wiersze Władysława Broniewskiego, fragmenty przemówień, listów, dziecięcych wyliczanek, które CHÓR zderza z dyskursem filozoficznym, hasłami reklamowymi, socrealistyczna pieśnią i heavy metalem".

Niebawem kolejne spektakle, informacje o datach na stronie Instytutu Teatralnego .
Marta Górnicka jest gościem dzisiejszego wydania Radiowego Domu Kultury .

Abu
Abu Hamid Jabirsawit

Zapraszamy też do Galerii Pauza w Krakowie na wernisaż wystawy Filipa Ćwika "12 twarzy/faces", który rozpocznie się w sobotę, 4 kwietnia o godz. 20:00. Projekt poświęcony jest syryjskim uchodźcom, których artysta sportretował w obozie dla uchodźców w Islahii w Turcji na przełomie sierpnia i września 2012 roku. Wystawie towarzyszą opowieści bohaterów zdjęć spisanych przez Michała Kacewicza - publicystę tygodnika Newsweek Polska. Stanowią one przejmujący zapis przeżyć i emocji ofiar reżimu Baszara al-Assada, a którym udało się uciec z ogarniętego wojną domową kraju. Joanna Kinowska o projekcie: "12 osób patrzy wprost na ciebie. Przeszywają cię wzrokiem. Nikt się nie uśmiecha. Nie tylko patrzą, ale jeszcze mówią. Opowiadają o swoim życiu. Codziennym i niezwykłym. Pochodzą z Syrii, uciekli z niej jak tysiące innych ludzi, każdy z innego powodu. To okrutne historie. Już wiadomo, czemu się nie uśmiechają. Każda z osób – bez względu na płeć, wiek i zawód – spojrzała wojnie w twarz. Teraz patrzą na ciebie i wymagają twojej uwagi".
Filip Ćwik to laureat World Press Photo, założyciel i członek agencji NAPO IMAGES, fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Laureat wielu konkursów fotograficznych w Polsce jak Grand Press Photo 2005/2009/2011, Konkurs Fotografii Prasowej 2002/2006/2007, BZ WBK Press Foto 2006 oraz światowych konkursów Sony World Photography Awards i World Press Photo.

Filip Ćwik będzie gościem Radiowego Domu Kultury.

Jesteśmy na FB 24/7

do usłyszenia!

obszańska&szydłowska&nogaś