Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 15.06.2020

Młodzi w kryzysie. Co czeka ich po pandemii?

Choć statystycznie są mniej narażeni na koronawirusa, mają większe szanse, żeby odczuć skutki popandemicznego kryzysu. Może to się za nimi ciągnąć nawet 8 lat. 
Posłuchaj
  • Tomasz Rawski opowiada o konsekwencjach kryzysu po pandemii dla młodych ludzi (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Czytaj także

izolacja1200.jpg
Coviwertyzm - nowy styl życia

Badania o skutkach kryzysu związanego z koronawirusem przeprowadziła Resolution Fundation. Pokazują one, że problem na rynku pracy mogą mieć przede wszystkim ci, którzy teraz, po ukończeniu studiów, wejdą na rynek pracy, albo już teraz dorabiali sobie w branżach, które najbardziej dotknęła pandemia. Wśród tych branż wymienia się: hotelarstwo, gastronomię, drobne usługi, branżę odzieżową. Tomasz Rawski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego dodaje do tego również sektor ratownictwa medycznego. 

- To branże, w których zatrudnienie jest bardzo niestabilne, ponieważ ludzie pracują tam na umowach cywilno-prawnych, na umowach o pracę na czas określony, często na "śmieciówkach" - wyjaśnia ekspert.  - To widać gołym okiem np. w centrach handlowych. Nie ma w sklepach odzieżowych osób po 40 roku życia - dodaje. 

Walka o wynagrodzenie

Osoby, które zaczynają swoją zawodową drogę często mają mniejsze szanse żeby utrzymać swoją posadę, albo godzą się na liczne ustępstwa np. obcięcie wynagrodzenia.

Starszy pracownik wie jak skutecznie "walczyć o swoje", młodszy ma mniej tego doświadczenia w skutecznym dochodzeniu swoich interesów Tomasz Rawski 

Specjalista zauważa, że młodzi ludzie są często obciążeni zobowiązaniami finansowymi, z których nie mogą łatwo zrezygnować - kredyty na mieszkania, rodziny, w których jest małe dziecko. - Oni boją się walczyć, utracić pracę - zwraca uwagę. 

Co z mieszkaniem?

Możemy się też spodziewać, że w wyniku kryzysu wywołanego przez pandemię wzrośnie liczba osób mieszkających z rodzicami. - Ludzie funkcjonują na rynku wynajmu mieszkań, który w Polsce jest rynkiem drogim, szczególnie w dużym mieście - podkreśla Tomasz Rawski. - Taki wynajem pochłania lwią część wynagrodzenia młodego pracownika. Wynajem opłaca się właścicielowi, a nie opłaca klientowi. Oczywistą konsekwencją niemożności zapłacenia wysokiego czynszu, może być to, że wielu młodych ludzi wróci do mieszkań swoich rodziców - dodaje. 


rejs podroż statek wakacje 1200.jpg
Wyjazdy na wakacje 2020. Polecimy do Hiszpanii?

Poprzednie kryzysy

Autorzy badania przyjrzeli się też poprzednim kryzysom z ostatnich lat. Okazało się, że osoby zaczynające karierę zawodową z w dobie kryzysu odczuwają jego skutki przez następnych 8 lat. - To odbija się na ich relacjach społecznych, aktywności obywatelskiej, stanie psychicznym - wymienia rozmówca Weronik Puszkar.  - To pełen całościowy negatywny wpływ,  na zdrowie, skłonności do używek, brak bezpieczeństwa ekonomicznego - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.06.2020

Godzina emisji: 7:16

pj/kul