Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 18.12.2020

Tajemnice wilków. "Żyją w rodzinach, a nie watahach"

- Silnie się przywiązują, wiążą się w pary na całe życie, a kolejne pokolenia młodych pomagają rodzicom karmić rodzeństwo. To nie są zwykłe "stada", a prawdziwe rodziny - mówiła przyrodnik Marta Szczypek.

shutterstock jemiołuszka 1200.jpg
Jemiołuszka - piękny ptak z punkową duszą

Wilki nie atakują ludzi, raczej boją się i omijają nas szerokim łukiem. Dlatego też niezwykle trudne je spotkać. - Wilki w ciągu dnia mają kiepski wzrok, więc muszą polegać na innych zmysłach, dysponują bardzo wrażliwy węch. Jeśli spróbujemy podejść do nich pod wiatr, mogą nie wyczuć naszej obecności - mówiła Marta Szczypek. - Najlepszym momentem do tropienia ich są wczesnozimowe poranki, gdy ślady łap są jeszcze widoczne na śniegu. Rozpoznamy je po tym, że są większe niż ślady psów, mają nawet do 10 cm. Wilki także często "sznurują" swój krok, czyli chodzą przekładając charakterystycznie łapy - tłumaczyła przyrodnik. 

shutterstock dziki dzik 1200.jpg
Nocne życie dzików. "To inteligentne i waleczne zwierzęta"

Posłuchaj
08:08 2020_12_18-06-20-54_PR4_NDT.mp3 Czym żyją wilki i czy dałoby się je oswoić? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

To zwierzęta bardzo rodzinne. Wiążą się na całe życie, żyją w stadach, w których rządzi ścisła hierarchia i panuje współpraca. - Gdy samica karmi młode, samiec przynosi jej pożywienie, a starsze rodzeństwo aktywnie mu pomaga w karmieniu młodszego - tłumaczyła przyrodnik Marta Szczypek. - Wataha to określenie łowieckie, tymczasem o relacjach, które panują między wilkami można śmiało powiedzieć, że są "rodzinne" - podkreślała.

lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Czytaj także:

Jak podkreślała, wilki są dość podejrzliwe, a jednocześnie bardzo ciekawskie. Są mięsożerne, ale jedzą także rośliny. - 90 proc. ich diety stanowią jelenie, ale także mniejsze zwierzęta, na przykład borsuki - wyliczała Marta Szczypek. Jak tłumaczyła - popularny obraz wilka wyjącego do księżyca jest prawdziwy i w rzeczywistości "robi to ogromne wrażenie". - Wilki komunikują się w ten sposób, informując inne osobniki m.in. o swoim położeniu. Rzadziej szczekają - to sygnał ostrzegawczy. Między sobą, wewnątrz stada albo w gronie rodziny, popiskują i oznaczają teren, wydrapując ślady, bądź pozostawiając odchody.

Czytaj także:

Wilki znane są w lesie m.in. z tego, że współpracują z innymi zwierzętami, na przykład krukami. To zwierzęta wędrowne, spacerują przez całą Polskę, dlatego można je spotkać nie tylko w leśnych głębinach, ale także m.in. w miastach. - Po jakimś czasie udałoby nam się pewnie, pozostawiając zapach, oswoić wilki, ale oczywiście nie jest to zachowanie pożądane - mówiła ekspert. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.22, 8.26

kd