Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 15.02.2019

Kino biografiami stoi. Akademia też je uwielbia

Filmów biograficznych jest bardzo dużo. Łukasz Muszyński, krytyk filmowy, podzielił je na kilka kategorii i poleca najlepsze z nich. 

- Zacząłem się zastanawiać, jak ciekawie można ugryźć wątek filmów biograficznych - zdradza gość Kasi Dydo. - Pomyślałem, że są różne strategie artystyczne opowiadania o znanych postaciach. Pierwszą z nich roboczo nazwałem "od kołyski aż po grób" - dodaje. 

Wśród tego typu filmów Łukasz Muszyński wymienia trzy: "Spacer po linie" (o Johnnym Cashu), "Bohemian Rapsody" (o Freddiem Mercurym) i "Snajpera" (Chris Kyle). - Ta kategoria oznacza, że twórcy postanawiają pokazać caluteńki życiorys swego bohatera - wyjaśnia. - Tego typu obrazom towarzyszy pewne zagrożenie: gdy się chce objąć wszystko, a ma się zaledwie dwie godziny, to film zamienia się w potok obrazów, kolorowych winietek - dodaje. Czy poradzili sobie z nim twórcy wymienionych obrazów?

Ciekawym zabiegiem stosowanym w niektórych biografiach filmowych jest pokazanie jedynie wycinka życiorysu bohatera. To druga i ulubiona kategoria Czwórkowego gościa. - Twórcy skupiają się na konkretnym epizodzie z biografii i na jego podstawie starają się zagłębić w osobowość swojego bohatera - opowiada. Przykładami takich obrazów są: "Steve Jobs" czy "Capote", a także "Koniec trasy", mniej znana opowieść o pisarzu Davidzie Fosterze Wallace. 

Na koniec rozmowy z Kasią Dydo krytyk filmowy zostawił "biografie-fantazje", które nazywa "rarytasikiem". Poleca "Lisztomanię", obraz "Abraham Lincoln: Łowca wampirów 3D" czy wzruszającego "Marzyciela". W tej konwencji ma być również utrzymany, zapowiadany na maj 2019 roku, obraz o Eltonie Johnie "Rocketman". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 11.16

pj/jp