Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 21.10.2012

Przemysław Gintrowski nie żyje

Kompozytor i pieśniarz, bard, jeden z wykonawców nieformalnego hymnu Solidarności "Mury". Przemysław Gintrowski zmarł 20 października w Warszawie. Miał 61 lat.
Przemysław GintrowskiPrzemysław Gintrowskiźr. wikipedia/aut. Piotr Kosela
Posłuchaj
  • Piosenki w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego: "Potęga smaku" * "Dzieci Hioba" * "Pieśń o śnie" * "Ornamentatorzy" * "Osły i ludzie" * "A my nie chcemy" * "Jeszcze dzień" * "Powrót (sposób na życie)" * "Epilog".
Czytaj także

Debiutował w 1976 roku piosenką "Epitafium dla Sergiusza Jesienina". W 1979 roku, wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli legendarne trio. Wspólnie przygotowali program poetycki "Mury", a potem "Raj" i "Muzeum". Pieśń "Mury", oparta na utworze katalońskiego barda Lluisa Llacha "L'Estaca", stała się niebawem nieformalnym hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem.
W 1981, podczas trasy koncertowej we Francji, Kaczmarski pozostał w Paryżu, tam zastał go stan wojenny, uniemożliwiając powrót. W Polsce Gintrowski występował na nieoficjalnych koncertach, w prywatnych meszkaniach, w kościołach, komponował muzykę filmową. W trakcie nagrań muzyki do filmu "Matka Królów" nielegalnie zarejestrował w studiu panstwowej telewizji płytę "Pamiątki", program "Raport z oblężonego miasta" według poezji Zbigniewa Herberta utrwalono w studiu warszawskiej Akademii Muzycznej. Magnetofonowe kasety z nagraniami były wydawane w podziemiu, poza zasięgiem cenzury.

Przemysław Gintrowski w archiwalnych nagraniach

Drogi Gintrowskiego, Kaczmarskiego i Łapińskiego zeszły się ponownie po 1989 roku, legendarna trasa koncertowa po Polsce w latach 1991-93 - to program "Mury w Muzeum Raju" oraz "Wojna postu z karnawałem".

Stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali (m.in. do "Zmienników" i "Tato" z Bogusławem Lindą w roli głównej), oraz autorski spektakl pt. "Kamienie", ktory przygotowywał we współpracy z Krystyną Jandą.

Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.
W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Polskie Radio uruchomiło na platformie internetowej moje.polskieradio.pl kanał "Piosenki Niezależnych", na którym można słuchać ponad 600 piosenek m.in. Przemysława Gintrowskiego, ale także Jacka Kaczmarskiego, Jacka Kleyffa, Jana Krzysztofa Kelusa, Karela Kryla i in.

Kanał "Piosenki Niezależnych">>>

(kd/am)