Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Joanna Łopat 01.10.2013

"Czarne gwiazdy" Ryszarda Kapuścińskiego

Ryszard Kapuściński miał niebywałą okazję obserwowania procesów pierwszego okresu dekolonizacji. Książka "Gdyby cała Afryka..." to niezwykłe świadectwo tamtego czasu. Wciąż aktualne.
Ryszard Kapuściński. Warszawa, kwiecień 1976 rokRyszard Kapuściński. Warszawa, kwiecień 1976 rok PAP/Ireneusz Radkiewicz
Posłuchaj
  • Bożena Dudko opowiada o początkach kariery Ryszarda Kapuścińskiego (Stacja Kultura/ Czwórka).
Czytaj także

- Po jej wznowieniu postanowiliśmy przypomnieć również "Czarną gwiazdę" – pierwszą afrykańską książkę Ryszarda Kapuścińskiego - mówi Bożena Dudko, dziennikarka i sekretarz jury nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
"Czarna gwiazda" to zbiór siedemnastu reportaży z lat 1960 -1962 i początek kariery Ryszarda Kapuścińskiego, który na początku lat 60. pracował w redakcji "Polityki". Jego teksty z Ghany regularnie powijały się w tygodniku.
- Kapuściński pisał jak nikt w tamtych czasach. Już w tych pierwszych tekstach widać przebłyski wielkiego talentu - opowiada Bożena Dudko.
Wznowione po pięćdziesięciu latach wydanie, zostało wzbogacone o przypisy wybitnych naukowców, a także zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego, które nigdy wcześniej nie były publikowane
- Afrykaniści od lat korzystają z tej książki. Ona wciąż jest aktualna. Wielka szkoda, że teraz kiedy dzieje się tyle, jego nie ma. Ciekawe, jak jego diagnozy wyglądałyby dzisiaj - zastanawia się gość "Stacji Kultura".

jl