Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 19.01.2014

Otyłość: ciężka choroba cywilizacyjna

Otyłość w krajach wysoko rozwiniętych stanowi poważny problem społeczny. W przyszłości może przyjąć rozmiary epidemii i stać się jednym z zagrożeń cywilizacyjnych rozwiniętych społeczeństw.
Otyłość: ciężka choroba cywilizacyjnaflickr.com/leontjr
Posłuchaj
  • 20.01.14 prof. Maciej Kielar i Ewa Kurowska o metodach walki z otyłością

Otyłość może mieć wiele przyczyn i podstawowy podział zakłada przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne. Do pierwszej grupy można zaliczyć między innymi nieprawidłowe odżywianie, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Przyczyny wewnętrzne mają swoje źródło głównie w genetyce i procesach biologicznych zachodzących w naszych organizmach. Różnicę między nadwagą a otyłością różnicuje się za pomocą wskaźnika BMI.

- Wskaźnik BMI wyliczany jest na zasadzie stosunku masy ciała do jego wysokości. Jeśli wskaźnik przekroczy wartość 30, to możemy mówić o otyłości – wyjaśniała w PR24 Ewa Kurowska, dietetyk.

- BMI to wykładnik cyfrowy. Jest kilka możliwych spojrzeń na sposób wyliczania współczynnika świadczącego o otyłości. Musimy pamiętać, że otyłość to nie problem czysto fizyczny. Jest to przypadłość psychofizyczna i mamy tu także podłoże kulturowe. Są obszary, gdzie osoba „okrągła” postrzegana jest jako atrakcyjna i o wysokim statusie – uzupełniał w PR24 profesor Maciej Kielar, szef Kliniki Walki z Otyłością.

prof.
prof. Maciej Kielar i Ewa Kurowska foto: PR24/JW

Poza wagą w kwestii otyłości wielką role odgrywa psychika danej osoby. Sprawa dotyczy sposobu postrzegania samego jedzenia czy służy tylko zaspokojeniu głodu, czy też „zajadania” problemów emocjonalnych. Leczenie w tej kwestii powinno być kompleksowe i dotyczyć nie tylko diety oraz ruchu, ale także psychiki chorego.

- Od pewnego momentu próby tłumaczenia pacjentowi z otyłością, że ma problem, przypominają trochę dyskusję z pacjentem mającym chorobę nowotworową. Trzeba wytłumaczyć takiej osobie, że potrzebuje pomocy, ponieważ nie jest w stanie sama sobie poradzić. Pacjenci z otyłością potrzebują szerszego spojrzenia niż tylko dietetyczne i chirurgiczne. Potrzeba kompleksowego wsparcia. Trzeba ich uświadomić co i kiedy można jeść oraz o konieczności stosowania właściwej diety przez cały czas – powiedział w PR24 profesor Maciej Kielar.

Właściwe nawyki żywieniowe powinny być kształtowane od najmłodszych lat. Należy też zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną, aby uniknąć w przyszłości problemu otyłości i schorzeń z niej wynikających.

PR24/Grzegorz Maj