Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 19.03.2014

Aleksander Gierymski malarz biedoty

Niedoceniany za życia twórca obrazów, ukazujących życie warszawskiej biedoty ze Starówki i Powiśla, doczekał się swojej wystawy w Muzeum Narodowym.
Aleksander Gierymski, Jewish Woman with Oranges, ca. 18801881, oil, canvas, NMWAleksander Gierymski, Jewish Woman with Oranges, ca. 1880–1881, oil, canvas, NMWwww.new.mnw.art.pl
Posłuchaj
  • 19.02.2014 Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego „ Aleksander Gierymski był artystą refleksyjnym, zastanawiał się nad stanem współczesnej mu sztuki, dużo wiedział, wymagał od siebie i można powiedzieć, że sam siebie „zamęczał”(...)"

Jest to pierwsza po siedemdziesięciu sześciu latach tak duża ekspozycja dorobku artystycznego malarza, który był bohaterem wystawy inaugurującej w 1938 roku działalność Muzeum Narodowego w nowym gmachu w Alejach Jerozolimskich.

– Aleksander Gierymski jest malarzem warszawskim i znaczna część jego twórczości „zajmowała” stolica. Uważaliśmy, że mamy obowiązek jako warszawskie muzeum przedstawić twórczość tego wybitnego artysty  – stwierdziła Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Gierymski jak Cezanne

Na wystawie zaprezentowana zostanie niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – około stu dwudziestu obrazów i szkiców olejnych, siedemdziesięciu rysunków, stu dziesięciu drzeworytów, wykonanych według rysunków artysty, a ponadto fotografie modeli pozujących artyście.

– Widzowie przekonają się, jak wiele wysiłku artysta wkładał w swoje kompozycje. Pokazujemy też obecnie mało znaną część twórczości Gierymskiego, która dawniej była bardzo popularna. Chodzi o jego współpracę z prasą  –  wyjaśniła Agnieszka Morawińska.

Bez anegdot

Wystawa jest częścią projektu „Bracia Gierymscy” realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie. W Krakowie zaprezentowana zostanie ekspozycja prezentująca twórczość starszego brata malarza – Maksymiliana.

– Uważam, że to świetny pomysł, gdyż wiele osób nie ma świadomości, że Gierymskich było dwóch – podkreśliła Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Warszawska część projektu będzie do dyspozycji odwiedzających od 20 marca do 10 sierpnia 2014, a w krakowską można będzie zobaczyć od 25 kwietnia do 10 sierpnia 2014.

 

PR24/Anna Krzesińska