Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 08.07.2014

Naukowa walka z alkoholizmem

W Stanach Zjednoczonych ponad 40 proc. trzynastolatków i czternastolatków przyznaje się do picia alkoholu, a 10 proc. z nich pije regularnie. Do walki z nałogiem stanęli naukowcy, którzy opracowali model do przewidywania alkoholizmu i nadużywania alkoholu.
Naukowa walka z alkoholizmemflickr/David Blackwell.
Posłuchaj
  • 08.07.14 Hugh Garavan: „Neuronauka stara się ocenić funkcjonowanie mózgu i jak wiąże się ono ze zwiększonym ryzykiem sięgnięcia po alkohol (…)”

Do opracowania modelu posłużyły dane dotyczące setek nastolatków. Naukowcy zebrali dane o siedmiuset młodych ludziach i stworzyli komputerową metodę do przewidywania tego, czy obecne trzynasto- i czternastolatki będą nadużywały alkoholu, gdy skończą szesnaście lat. Taki model może pomóc w przygotowywaniu precyzyjnych terapii, zwłaszcza że regularne spożywanie alkoholu w młodym wieku często prowadzi do uzależnienia.

Neuronaukowcy w służbie trzeźwości

Powodów sięgania po alkohol przez nieletnich jest wiele. Czynniki środowiskowe, genetyczne, osobowe, nacisk grupy rówieśników – to tylko przykłady przyczyn alkoholizmu wśród nastolatków.

– Neuronauka stara się ocenić funkcjonowanie mózgu i jak wiąże się ono ze zwiększonym ryzykiem sięgnięcia po alkohol. Wiemy już z badań nad innymi środkami, które ośrodki mózgu kodują, ile przyjemności człowiek doznaje po wypiciu alkoholu i jak bardzo czuje się wynagrodzony. W tym przypadku możemy pomóc i sprawdzić, czy w tych systemach mózgowych znajdują się jakieś słabe punkty – wyjaśniał w rozmowie z Rafałem Motriukiem dla PR24 Hugh Garavan, jeden z autorów badania.

Metodologia badań

Badanie naukowców objęło jak największa liczbę czynników, które mogą wpływać na większą skłonność do alkoholizmu. Metody badawcze były różne: poznawcze, kliniczne i wiele innych.

– Przestudiowaliśmy budowę mózgu, mieliśmy także dane genetyczne. Mając tę próbkę zadaliśmy sobie pytanie: czy na podstawie tych danych możemy ocenić, które czternastolatki będą nadużywały alkoholu w wieku lat szesnastu? – powiedział Hugh Garavan.

PR24/Grzegorz Maj

tagi: NAUKA