Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 29.07.2014

Niepopularne Mieszkanie dla Młodych

„Mieszkanie dla Młodych” to kolejny, po programie „Rodzina na swoim”, flagowy rządowy projekt mający na celu ułatwienie zakupu własnego mieszkania osobom wchodzącym w dorosłość. Inicjatywa cieszy się jednak umiarkowanym zainteresowaniem.
Niepopularne Mieszkanie dla Młodychflickr/Andi Licious
Posłuchaj
  • 29.07.14 Krzysztof Openheim: „To jest ewidentna dyskryminacja ze względu na wiek (…)”

Zgodnie z raportem Banku Gospodarstwa Krajowego dotychczas wykorzystano tylko około 25 procent środków przeznaczonych na program „Mieszkanie dla Młodych” w 2014 roku. Funkcjonowanie inicjatywy oceniał w Polskim Radiu 24 Krzysztof Openheim, ekspert rynku nieruchomości.

- Program jest wielką porażką – powoduje zubożenie budżetu państwa o kwotę 3,5 miliarda złotych. Dodatkowo, głównymi beneficjentami projektu są banki i największe firmy deweloperskie - mówił Gość PR24.

Inicjatywa „Mieszkanie dla Młodych” pozwala na dofinansowanie zakupu mieszkania. Jednak limity cen często nie pozwalają na kupno wymarzonego lokum.

- Wielcy deweloperzy realizują duże inwestycje na obrzeżach miast, co później wiąże się z problemami związanymi z dojazdami. Jednak w takich lokalizacjach możliwe jest kupienie mieszkania w ramach projektu - dodał Krzysztof Openheim.

Tylko dla młodych

Ludzie, którzy chcą skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” muszą spełnić określone kryteria – między innymi nie mogą przekroczyć 35. roku życia, a koszt lokalu musi mieścić się w wyznaczonym limicie.

- To jest ewidentna dyskryminacja ze względu na wiek. Ludzie, którzy mają więcej niż 35 lat z niewiadomej przyczyny nie mogą skorzystać z tego programu - zauważył Gość PR24.

Mieszkanie dofinansowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” musi pochodzić z rynku pierwotnego.

PR24/MP