Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 23.12.2014

Rozwój polskiej archeologii

Ziemia skrywa wiele cennych skarbów. I nie chodzi tu o ropę naftową i gaz ziemny, lecz sekrety naszej przeszłości. Rąbka tajemnic z odmętów historii odsłaniają badania archeologiczne, które wspiera obecnie nowoczesna technika.
Rozwój polskiej archeologiiflickr/Capture The Uncapturable
Posłuchaj
  • 23.12.14 Dr Stefan Jakobielski: „Mamy natomiast zupełnie nowe pomoce naukowe, które pozwalają nam coś odkryć (…)”

Archeologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy. Jednocześnie skończyły się czasy, gdy podstawą tej nauki były tylko i wyłącznie prace terenowe i wykopaliska. Obecnie archeologia korzysta z szeregu nowinek technicznych, które pozwalają na jeszcze skuteczniejsze i efektywniejsze prowadzenie prac wykopaliskowych.

Dr Stefan Jakobielski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN przyznał w PR24, że na terenie samych wykopalisk niewiele się zmieniło w kwestii prowadzenia prac, ale archeologia ma do dyspozycji liczne narzędzia ułatwiających głębszą analizę otrzymywanych danych.

– Wyobrażenie o szeregu robotników wynoszących ziemię jest wciąż jak najbardziej aktualne. W tym przypadku niewiele się zmieniło i nadal kopie się ręcznie, a nadzór sprawują naukowcy. Mamy natomiast zupełnie nowe pomoce naukowe, które pozwalają nam coś odkryć. To jest właśnie ta zasadnicza różnica – mówił Gość PR24.

Wicedyrektor Instytutu Archeologii i Etnografii PAN, Tomasz Herbich dodał, że technika pozwoliła na zmianę etapu przygotowań do prac wykopaliskowych.

– Dawniej prace wykopaliskowe były jedynymi, które odbywały się na stanowisku. Teraz robi się zdjęcia lotnicze, przeprowadza analizę zdjęć satelitarnych, dokonuje się badań powierzchniowych. Moja specjalizacja obejmuje geofizykę. Robi się „prześwietlenie” gruntu do głębokości kilku metrów. W wyniku badania otrzymujemy dokładny obraz struktur znajdujących się pod ziemią. Pozwala to na prowadzenie prac w miejscu, gdzie są pożądane przez nas struktury, a także nie niszczy się stanowiska wykopaliskowego – wyjaśniał archeolog.

Goście „Kawy Dyplomatycznej” opowiedzieli także o odkryciach polskiej szkoły archeologicznej.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Grzegorza Dziemidowicza!

PR24/gm