Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.01.2015

Czym jest domena publiczna

Na początku każdego roku otwiera się dostęp do nowych zasobów artystycznych i naukowych, które przestają podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przeszły do tzw. domeny publicznej. W 2015 r. taki status uzyskały kolejne utwory literackie i muzyczne, obrazy, mapy i grafiki, filmy i nagrania oraz prace naukowe i publicystyczne, dzięki czemu będą mogły być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane.
Czym jest domena publicznaflickr/Abhi Sharma
Posłuchaj
  • 11.01.15 Jarosław Lipszyc: „Domena publiczna to fundament kultury (…)”

Utwory mogą być następnie wykorzystywane do tworzenia materiałów edukacyjnych czy projektów artystycznych. Zdaniem Jarosława Lipszyca, prezesa Fundacji Nowoczesna Polska, domena publiczna to fundament kultury.

– Domena publiczna to są te wszystkie utwory, które nie są już pod działaniem prawa autorskiego. Autorskie prawa majątkowe trwają 70 lat po śmierci twórcy. Pierwszego stycznia 2015 roku mieliśmy dzień domeny publicznej dla wszystkich twórców, którzy zmarli w 1944. To oznacza, że od tego roku możemy już swobodnie i bez restrykcji, które narzuca prawo autorskie, w dowolny sposób korzystać z ich utworów. Można je na przykład upublicznić w Internecie bez żadnych problemów – powiedział gość PR24.

13 stycznia w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie obchodzony Dzień Domeny Publicznej. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane projekty stworzone w oparciu o zasoby domeny publicznej oraz przedstawione polskie inicjatywy współpracy instytucji dziedzictwa narodowego ze środowiskiem internetowym.

Edukacja medialna

Edukacja medialna stawia sobie za cel kształtowanie umiejętności krytycznego i selektywnego korzystania ze środków masowego przekazu. W świadomym pozyskiwaniu informacji np. z zasobów internetowych pomaga projekt Fundacji Nowoczesna Polska poprzez portal edukacjamedialna.edu.pl

– Projekt edukacja medialna to głównie serwis internetowy, na którym gromadzimy otwarte zasoby edukacyjne. Są to najczęściej scenariusze zajęć przeznaczone dla wszystkich poziomów edukacyjnych – od przedszkola aż do szkół ponadgimnazjalnych. Z tych zasobów mogą korzystać wszyscy i jest to bezpłatne – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Anna Gruhm, koordynatorka projektu Edukacja medialna.

Anna
Anna Gruhm i Jarosława Lipszyca; foto: PR24/MR

– Edukacja medialna to projekt obliczony na wiele lat. Chcielibyśmy, by ona trwale zakorzeniła się w szkołach i instytucjach kultury. Wszystkie zasoby edukacyjne, które przygotowaliśmy dla nauczycieli są zgodne z podstawą programową. Stanowią podpowiedź dla nich, jak w zajęcia, które prowadzą, wdrażać elementy edukacji medialnej i przekazywać uczniom kompetencje cyfrowe – mówił Jarosław Lipszyc.

PR24/dds