Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 06.04.2015

Jak Wielką Noc drzewiej świętowano

Pisanki i zajączki – to tradycyjne elementy Wielkanocy, które zna niemal każdy. Jednak polskich obyczajów związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy jest znacznie więcej.
Dzieci ze święconkami, podczas święcenia pokarmów w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym DunajcuDzieci ze święconkami, podczas święcenia pokarmów w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym DunajcuPAP/Grzegorz Momot
Posłuchaj
  • 06.04.15 Amudena Rutkowska: „Staramy się rejestrować także to, co dzieje się obecnie, a nie tylko badać przeszłość (…)”.

Straże turków, kolędnicy, Siuda Baba czy bzikowanie - te tradycyjne elementy Wielkanocy dziś już niewiele nam mówią, ale jeszcze niedawno wieś polska w tym okresie żyła właśnie nimi. Postacie przebierańców i tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi przybliżyła w Polskim Radiu 24 Amudena Rutkowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

– Siuda Baba to mężczyzna przebrany za kobietę, który zakłada na siebie zniszczone ubranie i jest umazany sadzą. Siuda Baba chodzi po domach i prosi o datki. Najczęściej są to jajka, ale zdarzają się też pieniądze i napoje alkoholowe. Często przypadkowo spotkani ludzie brudzeni są sadzą, co ma przynosić szczęście – wyjaśniła ekspert.

Specjalistka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie wytłumaczyła także, skąd wzięli się wielkanocni kolędnicy.

– Kolęda została przypisana Bożemu Narodzeniu dopiero później. Wcześniej dotyczyła rzymskich kalend, czyli pierwszego dnia danego miesiąca. Najhuczniej świętowano pierwszy dzień roku, gdy wzajemnie się odwiedzano i obdarowywano. Zatem o kolędowaniu można mówić jako o wymianie darów. Kolędnik przynosi błogosławieństwo i życzenia, a w zamian otrzymuje drobne datki. Ludzie w ten sposób podkreślają wyjątkowość święta – powiedziała Amudena Rutkowska.

Zapraszamy na materiał Pauliny Kozion.

Polskie Radio 24/gm